Izrael jednostronnie zdecydował o powrocie do Warszawy swojego charge d’affaires, którego odwołał „na czas nieokreślony” w sierpniu br. po tym, jak Andrzej Duda podpisał nowelizację KPA.

We wtorek pojawiły się doniesienia medialne o tym, że Izrael zdecydował o powrocie do Polski swojego najwyższego rangą dyplomaty w naszym kraju – charge d’affaires Tal Ben Ari. Została ona odwołana w sierpniu br. do Izraela „na czas nieokreślony” w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, która miała na celu ukrócenie tzw. dzikiej reprywatyzacji. W Izraelu ustawa została odebrana jako uderzenie w żydowskie roszczenia majątkowe przedstawiane jako „restytucja mienia ofiar Holokaustu”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Izrael zdecydował, że ​Chargé d’affaires ambasady w Polsce wróci do Warszawy ze względu na to, co urzędnicy postrzegają jako kilka pozytywnych kroków podjętych w ostatnich tygodniach przez polski rząd w walce z antysemityzmem” – napisał na Twitterze jeden z izraelskich dziennikarzy.

Żadnych rozmów, jednostronna decyzja, ale nadal mile widziane” – skomentował jedno z takich nieoficjalnych doniesień prezydencki minister Jakub Kumoch.

Izraelska gazeta Ha-Arec potwierdziła w środę w ministerstwie spraw zagranicznych Izraela te doniesienia. Rzecznik prasowy MSZ Izraela potwierdził, że Tal Ben Ari wraca do Warszawy.

„Mogę tylko powiedzieć, że możemy potwierdzić, że wysyłamy ją z powrotem” – powiedział rzecznik MSZ Izraela, dodając, że nie pracuje się obecnie nad wyznaczeniem pełnoprawnego ambasadora Izraela w Polsce.

Ambasada RP w Izraelu przekazała gazecie Ha-Arec, że „decyzja strony izraelskiej nie została jeszcze zakomunikowana polskiemu MSZ, ani poprzedzona konsultacjami ani rozmowami ze stroną polską”. Strona polska czeka na odpowiednią notę w tej sprawie, która zostanie przyjęta jako „krok we właściwym kierunku”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dwa dni po odwołaniu Tal Ben Ari strona polska odwołała z placówki w Tel Awiwie ambasadora Marka Magierowskiego. Został on mianowany ambasadorem RP w USA.

Kresy.pl / haaretz.com

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • wnuk rezuna
   wnuk rezuna :

   Cholera…..a tak było fajnie i spokojnie przez te kilka miesięcy ….teraz znowu zaczną to poszukiwanie w Polsce „antysemityzmu”
   Drodzy Żydzi…
   W Polsce nie ma żadnego antysemityzmu !!!!!
   Żydostwo jest Polakom absolutnie obojętne, a nawet dotknięte pewnym sentymentem o charakterze historycznym, czego dowodem chociażby odnawiane za polskie pieniądze historyczne synagogi itp
   Wszelkie przejawy niechęci wobec żydów, jakie czasem się pojawiają w polskim społeczeństwie, są Wyłącznie Reakcją na Obecny Antypolonizm środowisk żydowskich z USA i Izraela, agresywne Absurdalne i Bezprawne roszczenia majątkowe (447) i Opluwanie Polski jako kraju i narodu współodpowiedzialnego za holokaust (współpracownika nazistów).
   Jeżeli chcecie mieć z Polską normalne stosunki, przestańcie pluć na Polskę i wydawać Miliony dolarów na poszukiwanie tutaj antysemitów..
   Jeśli nie….to lepiej zlikwidujcie tą swoją ambasadę, potrzebną nam jak wrzód na ……