Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zrezygnował w środę ze stanowiska w proteście przeciwko zawieszeniu broni, do którego doszło pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami ze strefy Gazy. To niespodziewany wstrząs dla sceny politycznej w Izraelu, który może doprowadzić do przedterminowych wyborów. – pisze agencja AP.

Lieberman uznał zawieszenie broni po dwóch dniach ciężkich walk za „poddanie się terroryzmowi” i oświadczył, że nie może dłużej pracować w rządzie, który za tym stoi. Według AP Lieberman chciał, by Izrael znacznie mocniej odpowiedział na ostrzał rakietowy ze strony Palestyńczyków, ale wydaje się, że nie uzyskał w tej kwestii poparcia premiera Binjamina Netanjahu.

Wraz z Liebermanem koalicję rządową opuści jego nacjonalistyczna partia Nasz Dom Izrael. Odchodzący minister obrony wyraził nadzieję, że w nadchodzących dniach dojdzie do ustalenia daty przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Partie opozycyjne dołączyły do ​​jego wezwania.

Rząd Netanjahu po odejściu ugrupowania Liebermana będzie miał jednoosobową większość w Knesecie. Według AP jest mało prawdopodobne, by rząd przetrwał do następnych wyborów, które są zaplanowane na listopad 2019 roku.

Inny koalicjant, a jednocześnie rywal Netanjahu – Naftali Bennett – zażądał już mianowania go ministrem obrony. Zagroził, że w przeciwnym wypadku jego ugrupowanie również odejdzie z koalicji.

Jak stwierdziła AP, Netanjahu spotkał się z ostrą krytyką za zgodę na zawieszenie broni, zwłaszcza ze strony własnej bazy politycznej oraz mieszkańców zaatakowanych przez Palestyńczyków miast w południowym Izraelu, które są ostoją jego partii Likud. Cieszy się natomiast Hamas, który uznał, że rezygnacja Liebermana oznacza „polityczne zwycięstwo Gazy”.

„Odejście Liebermana to uznanie porażki w konfrontacji z palestyńskim oporem”, powiedział rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri.

Ostatnią eskalację walk wywołała niedzielna akcja izraelskich sił zbrojnych, w wyniku której zginęło siedmiu palestyńskich bojowników i oraz jeden izraelski wojskowy. W ciągu 24 godzin palestyńscy bojownicy wystrzelili w stronę Izraela 460 rakiet i pocisków moździerzowych, podczas gdy izraelskie wojsko przeprowadziło naloty na 160 celów w Gazie. Zginęło 7 Palestyńczyków, w tym pięciu bojowników. W Izraelu w wyniku ataków zginęła jedna osoba a trzy pozostają w stanie krytycznym. Później Hamas nagle ogłosił zawieszenie broni, a izraelski Gabinet Bezpieczeństwa po 7-godzinnej dyskusji zdecydował o wstrzymaniu ognia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Palestyny: sytuacja Palestyńczyków przypomina sytuację Polaków w okresie zaborów

Kresy.pl / AP / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz