Izrael chce szczepić niemowlęta

Izrael może od kwietnia dopuścić szczepienie na COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Zależy to od wyników testów klinicznych firmy Pfizer, która już optymistycznie ocenia ich przebieg.

Jak podał w środę portal Times of Israel, izraelski rząd najprawdopodobniej wkrótce dopuści szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Powiedział o tym dr Asher Shalmon, dyrektor ds. stosunków międzynarodowych w izraelskim ministerstwie zdrowia.

„W Izraelu szczepionki są teraz dostępne dla wszystkich w wieku powyżej pięciu lat. Wierzę, że do kwietnia zostanie to rozciągnięte na osoby w wieku powyżej sześciu miesięcy” – powiedział w tym tygodniu Shalmon.

Firma Pfizer jest w trakcie przeprowadzania badań klinicznych nad obniżeniem wieku osób, którym można podawać szczepionkę, z pięciu lat do sześciu miesięcy. Pfizer poinformował w zeszłym miesiącu, że w trwającym badaniu u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat „nie zidentyfikowano żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa”, a szczepionka „wykazała korzystny profil bezpieczeństwa”.

Jednak najwyraźniej nie wszystko poszło gładko, ponieważ Pfizer obecnie sprawdza szczepionkę składającą się z trzech „minidawek”. Wcześniej szczepionka dwudawkowa wywołała „silną reakcję” wśród dzieci w wieku 6-24 miesięcy. Times of Israel nie podaje, na czym polegała ta „silna reakcja”.

Zwolennikiem szczepienia niemowląt jest czołowy epidemiolog Izraela, główny doradca rządu ds. koronawirusa prof. Nadav Davidovitch. Na środowym briefingu prasowym Davidovitch ostrzegał, że nowy wariant koronawirusa, Omicron, mimo iż ma tendencję do powodowania łagodniejszej choroby niż poprzednie warianty, grozi dzieciom zespołem PIMS [pediatric inflammatory multisystem syndrome] a także tzw. long COVID.

Według Times of Israel amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób odkryło, że szczepionka Pfizera posiada 91-procentową skuteczność w zapobieganiu PIMS wśród dzieci w wieku od 12 do 18 lat.

Jak podawaliśmy, na początku roku władze medyczne Izraela zatwierdziły podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 60. roku życia oraz medykom. Uzasadniono to gwałtownym wzrostem infekcji wariantem Omicton.

Od połowy grudnia w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz