Amerykanie przerzucili bombowce strategiczne na Bliski Wschód

Dowództwo Centralne (Central Command) Sił Zbrojnych USA poinformowało w sobotę o dyslokacji bombowców zdolnych do przenoszenie bomb jądrowych.

W oświadczeniu Central Command poinformowano o przerzuceniu bombowców B-52H z bazy Minot w stanie Dakota Północna na Bliski Wschód. Według niego bombowce zdolne do przenoszenia pocisków jądrowych mają w tym regionie wypełniać „długą misję” polegającą na „powstrzymywaniu agresji” a także „podniesieniu pewności partnerów i sojuszników USA” w regionie, jak napisał libański portal Al Masdar News.

Misja ma także zamanifestować zdolność projekcji amerykańskiej siły „wszędzie” na świecie i „w krótkim czasie” w ramach działania „zintegrowanego” z większymi operacjami dowodzonymi przez Central Command, w sposób szczególny odpowiedzialnego za Bliski Wschód, jak podkreślił dowódca jednego z lotniczych komponentów gen. Greg Guillot. Zaznaczył on szybkość wejścia, wyjścia i operacji amerykańskich bombowców strategicznych na bliskowschodnim teatrze strategicznym co ma odgrywać główną rolę w odstraszaniu rywali USA.

Misja ma także umożliwić pilotom bombowców lepsze zapoznanie się z tym teatrem oraz wdrożenie się do zintegrowanych działań z innymi elementami amerykańskich Sił Powietrznych i Sił Zbrojnych w ogóle. „Podczas misji załoga bombardująca Sił Powietrznych została zintegrowana z Centrami Operacji Powietrznych i innymi zasobami Centralnych Sił Powietrznych, takimi jak F-15E (Strike Eagles), F-16 (Fighting Falcons), KC-10 (Extenders)” – opisał gen. Guillot.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W oświadczeni stwierdzono, że szczególnym zadaniem operacji ma być także obrona wolności żeglugi i wolności handlu. Może to wskazywać na antyirańskie ostrze operacji. Odpowiadając na sankcje USA i siłowe działania ich sojuszników (Izrael, Wielka Brytania) Teheran podejmował działania mające zaznaczyć jego zdolność kontroli nad cieśniną Ormuz i Zatoką Perską przez które przepływa znaczna część wydobywanej na Bliskim Wschodzie ropy naftowej.

almasdarnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz