Okres przebywania obywateli obcych państw na terytorium Białorusi bez konieczności posiadania wizy został wydłużony z 5 do 30 dni. We wtorek odpowiedni dekret w tej sprawie podpisał prezydent Aleksander Łukaszenko. – informuje agencja BELTA.

Tak jak do tej pory, prawo do bezwizowego przekraczania granicy Białorusi mają tylko ci obcokrajowcy, którzy przylatują na lotnisko międzynarodowe w Mińsku i z niego odlatują. Cudzoziemcy muszą przy tym mieć ważny paszport lub zastępujący go dokument, pieniądze w ilości około 25 dolarów na dzień pobytu a także ubezpieczenie medyczne na sumę nie mniejszą niż 10 tys. euro.

W przypadku pozostawania na Białorusi przez okres powyżej 5 dni powstaje obowiązek zameldowania się na milicji. W przypadku turystów mieszkających w hotelach, sanatoriach i innych tego typu ośrodkach meldunku dokonują za przyjezdnych same placówki.

Białoruskie władze wprowadziły pięciodniowy ruch bezwizowy w lutym 2017 roku dla obywateli 80 państw, w tym dla wszystkich krajów UE, a także m.in. USA. Najwyraźniej pozytywne efekty takiego otwarcia skłoniły białoruskie władze do wydłużenia okresu pobytu bezwizowego. Jak podaje BELTA, decyzja Łukaszenki ma na celu przyczynienie się do rozwoju turystyki Białorusi i wzmocnienie jej więzi z gospodarką światową.

Dekret Aleksandra Łukaszenki o 30-dniowym ruchu bezwizowym wejdzie w życie w momencie publikacji.

Jak przypomniała Polska Agencja Prasowa, osobne białoruskie przepisy o pięciodniowym ruchu bezwizowym obowiązują na terenach przy granicy z Polską. Turyści z Polski odwiedzający Grodno i rejon grodzieński, Kanał Augustowski, Puszczę Białowieską oraz Brześć i okolice mogą wjeżdżać na Białoruś bez wizy, o ile wykupią dokument uprawniający do indywidualnego bądź grupowego odwiedzania danego regionu w firmie turystycznej.

PRZECZYTAJ: Na 10 dni do Grodna, Brześcia i okolic. Białoruś rozszerza ruch bezwizowy

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / BELTA / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz