Od 2008 roku Polska przyznała obywatelom Białorusi ponad 137 tys. Kart Polaka – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Jak podał w czwartek portal „Rzeczpospolitej”, polskie placówki dyplomatyczne na Białorusi od początku obowiązywania ustawy o Karcie Polaka, czyli od 2008 roku, do 24. września br. przyznały Kartę Polaka 131 770 obywatelom Białorusi. Kolejne 5376 kart przyznał do 30. sierpnia br. wojewoda podlaski, który posiada takie uprawnienie od października 2017 roku.

Polskie placówki dyplomatyczne na Białorusi rozpatrują obecnie 1,5 tys. wniosków o przyznanie Karty Polaka.

Z publikacji „Rz” wynika, że wręczanie Kart przyspieszyło w ostatnich trzech latach. W tym czasie dokument ten otrzymało ponad 55 tys. obywateli Białorusi, podczas gdy w pierwszych 8 latach było to 75 tys. osób. Niewykluczone, że większe zainteresowanie Kartami Polaka wynika z udogodnień, które dają one od czasu nowelizacji z 2016 roku. Jak pisaliśmy, zmiana ustawy o Karcie Polaka z 2016 roku umożliwiła jej posiadaczom, którzy przyjeżdżają do Polski, żeby się osiedlić, możliwość bezpłatnego otrzymania Karty Stałego Pobytu. Po roku otrzymują zaś polskie obywatelstwo. W międzyczasie mogą liczyć na pomoc w adaptacji, w tym na świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do dziewięciu miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

„Rz” zauważyła negatywny stosunek białoruskich władz do posiadaczy Kart Polaka. Osoby takie od 2011 roku nie mają prawa do podejmowania pracy w urzędach państwowych oraz białoruskich resortach siłowych. Gazeta przytoczyła komentarz Walerego Waranieckiego, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych niższej izby białoruskiego parlamentu, zdaniem którego przyznawanie Kart Polaka godzi w białoruskie interesy i negatywnie wpływa na stosunki polsko-białoruskie. Parlamentarzysta sugerował też nielojalność posiadaczy Kart Polaka wobec Białorusi twierdząc, że „obywatel nie może być lojalny wobec dwóch krajów jednocześnie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Urząd ds. Cudzoziemców: obywatele Białorusi drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz