Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Alexander Stubb z dwudniową wizytą w Mińsku. W stolicy Białorusi spotkał się zarówno z jej premierem jak i prezydentem.

Stubb przybył na Białoruś 20 listopada. Tego dnia przyjął go premier Białorusi Siergiej Rumas. W trakcie spotkania podpisany został szereg umów między Białorusią a EBI. Zakładają one między innymi dofinansowanie przez bank rekonstrukcji mińskiej oczyszczalni ścieków oraz wsparcie finansowe dla Belarusbanku i Belargroprombanku, które mają rozwinąć programy kredytowe dla małego i średniego biznesu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę wiceprezes EBI spotkał się z prezydentem Białorusi. W spotkaniu brał także udział przedstawiciel banku w tym kraju. Relacjonując rozmowy z Łukaszenką Stubb przypomniał, że nie jest to jego pierwsza wizyta na Białorusi, w 2008 roku przyjeżdżał do Mińska jako ówczesny minister spraw zagranicznych Finlandii – „co stało się dobrym tłem naszej rozmowy” – słowa Stubba cytuje portal Belarusskij Partizan. Wiceprezes EBI poinformował dziennikarzy, że rozmawiał z Łukaszenką o finansowaniu przez jego bank „projektów społecznych” ale też o „sytuacji na świecie”, w tym o polityce i równowadze sił między czołowymi mocarstwami – USA, Chinami, Rosją, a także o Brexicie. Stubb zapowiadał „konstruktywną współpracę” z Białorusią przypominając, że jego bank jest jednym największych banków Europy, trzykrotnie większym od Banku Światowego. Stubb twierdził nawet, że w niektórych kwestiach jego poglądy są podobne do poglądów prezydenta Białorusi. W 2019 roku podpisana ma zostać między EBI a Białorusią kolejna umowa o wydzieleniu kredytu w wysokości 110 milionów euro na drogi szybkiego ruchu E28.

Łukaszenko podziękował Stubbowi za dotychczasową współpracę. Jak stwierdził – „Przezwyciężyliśmy niemało nieporozumień […] Europa upewniła się, że Białoruś – pewny partner, szczególnie w sferze gospodarki”. Prezydent Białorusi prosił również Stubba, jako byłego prominentnego polityka Finlandii, o wsparcie wysiłków władz Białorusi na rzecz nawiązania bliższych ekonomicznych kontaktów z jego państwem. Łukaszence szczególnie zależy na współpracy białorusko-fińskiej w dziedzinie przemysłu drzewnego, wyraził zainteresowanie pozyskaniem nowych technologii w tym względzie co okeślił jako „osobistą prośbę” do Stubba.

Czytaj także: Ukraina dostanie z MFW 3,9 mld dolarów kredytu

belaruspartisan.by/kresy.pl

 

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz