Podczas otwarcia trzeciej linii mińskiego metra Aleksandr Łukaszenko obiecał przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich. Postawił jednak jeden warunek.

Białoruski przywódca w piątek wziął udział w uroczystości otwarcia trzeciej linii mińskiego metra. Łukaszenko przybył na stację „Kowalska Swoboda”, gdzie czekali na niego urzędnicy oraz przedstawiciele załogi metra i firmy budującej metro. W wygłoszonym przemówieniu odniósł się do protestów opozycji, które odbywają się na Białorusi od 9 sierpnia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Odnośnie aktualnego tematu. Niektórzy od nas domagają się nowych wyborów. Gwarantuję wam nowe wybory. Wówczas, gdy podejmiecie taką decyzję. Gwarantuję” – mówił do zgromadzonych.

Skomentował także zainteresowanie krajów zachodnich wydarzeniami na Białorusi sugerując, by nie wtrącały się do cudzych spraw.

„Niemcy wczoraj się zaniepokoili, aż w swoim parlamencie podjęli dla nas, Białorusinów, decyzję. Najpierw tam zajmijcie się swoimi sprawami. W Polsce zajmijcie się – ona jest bliżej” – mówił dodając, że jest ciekaw, czy w obecnej sytuacji po wyborach prezydenckich w USA Niemcy zażądają od Amerykanów przeprowadzenia nowych wyborów.

Przypomnijmy, że wcześniej, w trakcie kulminacji opozycyjnych protestów w sierpniu br., Łukaszenko dopuścił możliwość przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. Miałoby się to stać po przyjęciu nowej konstytucji. „Będzie tak, chłopaki. Musimy przyjąć nową konstytucję, czego wy chcieliście i nawet alternatywni [kandydaci na prezydenta] nie byli przeciw. Ona powinna być przyjęta przez referendum, ponieważ my dawną konstytucję przyjmowaliśmy w referendum i po nowej konstytucji przeprowadzić, jeśli chcecie, wybory – i parlamentu, i prezydenta, i organów władzy lokalnej” – mówił Łukaszenko do pracowników Mińskiego Zakładu Ciągników Kołowych (MZKT).

Kresy.pl / tut.by / belta.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz