Łukaszenko widzi moment odpowiedni dla rozmów pokojowych

Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko doradził Ukraińcom rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją.

Białoruski przywódca uznał, że “teraz pojawiła się unikalna sytuacją, ja to widzę, czuję intuicyjnie, kiedy można położyć kres temu konfliktowi. Drugiego takiego może nie być.” – agencja informacyjna Interfaks zacytowała jego słowa skierowane w poniedziałek do chińskich środków masowego przekazu.

“Trzeba skorzystać z tego momentu” – podkreślił jeszcze raz Łukaszenko. Stwierdził on, że Ukraińcy powinni negocjować “dopóki Rosja nie rozwinęła swojej gospodarki w pełnym zakresie i nie przestawiła jej na tory wojenne”. Jak powtórzył, obecnie dla Kijowa jest “unikalny moment” na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu.

Łukaszenko zapewnił przy tym – “I Rosja jest gotowa zrobić kroki na rzecz uregulowania [konfliktu]”. Moskwa, według niego, dąży do pokoju.

Wspominał on o rozmowach przedstawicieli dwóch państw przeprowadzonych wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na granicy białorusko-ukraińskiej. “Potem oni odjechali do Stambułu, a potem w ogóle odmówili [negocjacji], choć na stole leżał plan uregulowania” – mówił o Ukraińcach białoruski przywódca.

Łukaszenko winnych widzi jednak gdzie indziej – “Uważam, że Zachód i Amerykanie popchnęli Kijów do tego, by nie prowadzić żadnych rozmów. Rosja od pierwszego dnia proponowała rozmowy. Byliśmy uczestnikami tego procesu, organizowaliśmy to, widzieliśmy” – podsumował swoje stanowisko.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply