Według prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki Władimir Putin zobowiązał się, że Rosja zrekompensuje Białorusi straty z tytułu tzw. manewru podatkowego.

Jak podała agencja informacyjna Biełta, białoruski prezydent spotkał się w piątek w Mińsku z gubernatorem rosyjskiego obwodu archangielskiego Igorem Orłowem. Rozpoczynając rozmowę w obecności dziennikarzy przeprosił gościa za spóźnienie, ponieważ, jak twierdził, miał telefon od prezydenta Rosji. Według Łukaszenki rozmawiano o dostawach ropy naftowej na Białoruś. Jak stwierdził białoruski przywódca, Rosja może sprzedawać ten towar Białorusi po cenach „sprawiedliwych” bądź „niesprawiedliwych”, ponieważ „jest monopolistą”.

Według Łukaszenki w trakcie rozmowy Putin zaproponował zrekompensowanie Białorusi strat z tytułu wprowadzonego przez Rosję tzw. manewru podatkowego. „Nawiasem mówiąc, Władimir Putin zaproponował formułę obliczania, ile stracimy z obniżenia ceł w 2020 roku w porównaniu do zeszłego roku” – mówił białoruski przywódca. Z formuły tej ma wynikać, że rosyjskie spółki zwrócą Białorusi całość strat. Według Łukaszenki Putin mówił o rekompensacie w wysokości 300 milionów dolarów.

„Taka propozycja. Jest to przynajmniej jakaś droga do rozwiązania sporów. Pytanie o ropę jest takie, czy Rosja jest gotowa utrzymać nam poziom finansowy na ropę z zeszłego roku. Przynajmniej trochę posunąć sprawę naprzód. Teraz rozważymy to wszystko” – mówił Łukaszenko.

Łukaszenko dodał, że polecił szefowi rządu, by „wszystko zostało obliczone” oraz by ostatecznie osiągnąć porozumienie w sprawie dalszych prac w tej dziedzinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas późniejszego spotkania z ambasadorem Białorusi w Rosji Władimirem Siemaszką (który był obecny na spotkaniu z Orłowem) Łukaszenko wymieniał już kwotę 420-430 mln dolarów jako stratę z tytułu manewru podatkowego. Według niego Putin oceniał, że zwrot tej sumy będzie „sprawiedliwy”.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. premier Białorusi Siergiej Rumas oceniał, że jego kraj stracił w 2019 roku na manewrze podatkowym około 330 mln dolarów. Budżet państwa miał stracić 130 mln dolarów a zakłady przetwarzające ropę 200 mln dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, rząd Dmitrija Miedwiediewa przeprowadził w ostatnich latach „manewr podatkowy” polegający na zniesieniu podatku eksportowego na ropę a obciążeniu daniną publiczną samego jej wydobycia, co oznaczało koniec preferencji dla białoruskich rafinerii przerabiających rosyjską ropę.

Kresy.pl / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz