Prezydent Białorusi biorąc udział w posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej wezwał do uzgodnienia zasad handlu gazem ziemnym w ramach EAZG.

„Nieuregulowana pozostaje kwestia kształtowania cen za transport gazu na wspólnym rynku EAZG. Nie możemy określić się w sprawie rozwiązania będącego do przyjęcia dla wszystkich od kilku lat. Przy czym waga tej kwestii ciągle rośnie. Dziś powinniśmy znaleźć potrzebny nam wszystkim konsensus” – słowa Łukaszenki wygłoszone na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej zacytował we wtorek portal Naviny.by.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posiedzenie to odbyło się 14 maja, a jako pierwszy opisał je kanał na telegramie „Pul pierwogo” związany z Administracją Prezydenta Białorusi. Posiedzenie głów państw Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego zostało przeprowadzone w trybie wideokonferencji. Łukaszenko miał zwrócić się w kwestii ustalania cen za gaz i jego tranzyt bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. „Jest oczywistym, że przy tak znaczącej zmianie koniunktury międzynarodowej cena powinna być bardziej elastyczna” – stwierdził przywódca Białorusi.

Na wypowiedzi Łukaszenki odpowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „To kwestia do omówienia na szczeblu eksperckim w EAZG” – stwierdził rzecznik prezydenta Rosji – „Ona będzie przerabiana”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Portal naviny.by przypomina, że organy EAZG już po raz kolejny zajmowały się cenami gazu ziemnego. 23 kwietnia do porozumienia w tej sprawie nie doszła rada międzyrządowa organizacji.

Eurazjatycki Związek Gospodarczy obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosję. Mimo idei utworzenia wspólnego rynkuna podobieństwo Unii Europejskiej, przyświecającej oficjalnie powołaniu Związku, rynki wielu dóbr i usług nadal pozostają nieujednolicone. Nakłada się to na to zależność Białorusi od dostaw gazu z Rosji, z czego w zeszłym roku wyniknął poważny problem w relacjach między dwoma państwami, rozwiązany dopiero na początku roku bieżącego.

naviny.by/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz