Prezydent Białorusi biorąc udział w posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej wezwał do uzgodnienia zasad handlu gazem ziemnym w ramach EAZG.

„Nieuregulowana pozostaje kwestia kształtowania cen za transport gazu na wspólnym rynku EAZG. Nie możemy określić się w sprawie rozwiązania będącego do przyjęcia dla wszystkich od kilku lat. Przy czym waga tej kwestii ciągle rośnie. Dziś powinniśmy znaleźć potrzebny nam wszystkim konsensus” – słowa Łukaszenki wygłoszone na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej zacytował we wtorek portal Naviny.by.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Posiedzenie to odbyło się 14 maja, a jako pierwszy opisał je kanał na telegramie „Pul pierwogo” związany z Administracją Prezydenta Białorusi. Posiedzenie głów państw Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego zostało przeprowadzone w trybie wideokonferencji. Łukaszenko miał zwrócić się w kwestii ustalania cen za gaz i jego tranzyt bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. „Jest oczywistym, że przy tak znaczącej zmianie koniunktury międzynarodowej cena powinna być bardziej elastyczna” – stwierdził przywódca Białorusi.

Na wypowiedzi Łukaszenki odpowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „To kwestia do omówienia na szczeblu eksperckim w EAZG” – stwierdził rzecznik prezydenta Rosji – „Ona będzie przerabiana”.

Portal naviny.by przypomina, że organy EAZG już po raz kolejny zajmowały się cenami gazu ziemnego. 23 kwietnia do porozumienia w tej sprawie nie doszła rada międzyrządowa organizacji.

Eurazjatycki Związek Gospodarczy obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosję. Mimo idei utworzenia wspólnego rynkuna podobieństwo Unii Europejskiej, przyświecającej oficjalnie powołaniu Związku, rynki wielu dóbr i usług nadal pozostają nieujednolicone. Nakłada się to na to zależność Białorusi od dostaw gazu z Rosji, z czego w zeszłym roku wyniknął poważny problem w relacjach między dwoma państwami, rozwiązany dopiero na początku roku bieżącego.

naviny.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz