Prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenko spotkał się z przewodniczącym Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego, Romanem Gołowczenką.

Łukaszenko mówił w czasie spotkania z Gołowczenką o wycofaniu się USA i Rosji z układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Podkreślił, że Białoruś opowiada się kategorycznie przeciwko rozmieszczaniu tego rodzaju pocisków w Europie, jak przytacza agencja Belta. „Rzecz w tym, że my także znajdujemy się w tym kotle, gorącym, politycznym punkcie, nie możemy nie zwracać uwagi na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Świat niestety nie stał się bezpieczniejszy. My to widzimy i oczywiście powinniśmy podejmować określone działania” – powiedział białoruski prezydent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łukaszenko wypytywał szefa Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego o działania jego instytucji, ale też o funkcjonowanie poszczególnych zakładów pracujących w ramach przemysłu zbrojeniowego na przykład Remontowego Zakładu Lotniczego nr 558 w Baranowiczach czy Orszańskiego Remontowego Zakładu Lotniczego. Jak mówił nie interesuje go jedynie przywracanie normalnej produkcji w źle funkcjonujących zakładach, ale też wdrażanie ich do produkcji nowocześniejszego sprzętu.

Łukaszenko interesował się szczególnie rozwojem broni rakietowej. Prezydent podkreślił, że Białoruś produkuje już pociski średniego zasięgu, ale teraz trzeba skonstruować rakiety jeszcze dalszego zasięgu – relacjonuje Belta. „Kwestia była w zwiększeniu zasięgu, zwiększeniu mocy tych rakiet, na podstawie tej bazy jaka u nas jest, doświadczenia naszych partnerów, przede wszystkim Chińskiej Republiki Ludowej, z którą aktywnie współpracujemy w budowie rakiet” – zaznaczył białoruski przywódca.

Gołowczenko raportował, że wszystkie zadania postawione na ten rok przed jego Komitetem są realizowane, wszystkie podlegające mu przedsiębiorstwa utrzymują rentowność i we wszystkich „stopniowo” rosną pensje dla zatrudnionych. Ujawnił, że obecnie średnia płaca w przedsiębiorstwach białoruskiego sektora zbrojeniowego wynosi 1600 rubli białoruskich (równowartość 3053 zł).

Czytaj także: Polacy płakali kiedy nasze systemy rakietowe wzięły ich na cel

belta.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz