Andżelice Borys i Marii Tiszkowskiej przedłużono areszt tymczasowy o trzy miesiące – dowiedział się w swoich źródłach portal Znadniemna.pl.

Liderom Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys i Marii Tiszkowskiej przedłużono areszt – podał w piątek portal Znadniemna.pl powołując się na anonimowych informatorów. Portal zdecydował o niepodawaniu danych informatorów z uwagi na ich bezpieczeństwo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Należy się domyślać, że reszta uwięzionych Polaków – prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut także pozostaną w areszcie do co najmniej połowy sierpnia” – czytamy na portalu.

Obrońcy Andżeliki Borys mają zamiar zaskarżyć w środę decyzję o przedłużeniu jej aresztowania.

Początkowo Znadniemna.pl podawał, że areszt przedłużono o 5 miesięcy, jednak informacja ta okazała się nieścisła.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W marcu w ramach represji skierowanych wobec polskiej mniejszości na Białorusi do aresztu trafili Anna Paniszewa – prezes Forum Polskich Inicjatyw Brześcia i Obwodu Brzeskiego, Andżelika Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut – członek Zarządu Głównego ZPB, Irena Biernacka – prezes struktur ZPB w Lidzie oraz Maria Tiszkowska – prezes struktur ZPB w Wołkowysku. Wszystkim im wytoczono postępowanie z paragrafu o „podżeganiu do nienawiści na tle narodowościowym”. Wcześniej  Andżelika Borys usłyszała wyrok 15 dni aresztu za zorganizowanie tradycyjnego festynu z okazji dnia Św. Kazimierza.

W mieszkaniach polskich działaczy białoruskie służby przeprowadziły rewizje. Później przystąpiono do trwającego przez 7 godzin przeszukiwania siedziby Zarządu Głównego ZPB w Grodnie i redakcji mediów ZPB. Zrewidowano także prowadzone przez ZPB szkoły społeczne w Lidzie i Wołkowysku.

Kresy.pl / znadniemna.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz