Lech Wałęsa, Adam Michnik i Leszek Balcerowicz znaleźli się wśród sygnatariuszy listu otwartego, który ma wyrażać poparcie dla białoruskich przeciwników Aleksandra Łukaszenki.

List otwarty zatytułowany “Do Przyjaciół Białorusinów. Drodzy Przyjaciele, Drodzy Obywatele Republiki Białorusi” został w poniedziałek opublikowany przez “Gazetę Wyborczą”. Na portalu gazety znalazło się tłumaczenie jego treści na język polski, lecz jak wynika z zamieszczonego na nim oryginału został on sformułowany także w języku białoruskim.

Autorzy listu nawiązują do decyzji mocarstw podjętych w toku drugiej wojny światowej uznając, że “75 lat temu społeczeństwom Europy Środkowej i Wschodniej narzucono nowy porządek świata, który był wynikiem tragicznych wojen prowadzonych pomiędzy wielkimi globalnymi mocarstwami”. W efekcie czego narody Europy Wschodniej i Bałkanów “zmuszone były walczyć o najważniejsze wartości: wolność jednostki, niepodległość, szacunek do człowieka oraz poszanowanie prawdy. Wartości, które stanowią tożsamość wszystkich demokratycznych państw świata.” Sygnatariusze uznali, że taką samą walkę toczą obywatele Białorusi w kontekście wyborów prezydenckich jakie odbędą się w tym państwie 9 sierpnia.

“Z ogromnym wzruszeniem i dumą obserwujemy Waszą siłę i determinację, by te wybory były świętem demokracji i zwycięstwem wolnych obywateli Białorusi” – deklarują podpisani pod listem powołując się na ruch polskiej “Solidarności”, który według nich doprowadził do upadku komunizmu – “Dzięki odwadze obywateli, sile walki i wierze w zwycięstwo niemożliwe stało się możliwym. Nie byłoby jednak polskiego sukcesu bez solidarności państw demokratycznych i determinacji historycznych przywódców wolnego świata”.

“Pomni własnych doświadczeń oraz doświadczeń wielu pokoleń walczących o wolność, mówimy jasno i wyraźnie, iż obywatele Białorusi nie są i nie mogą pozostać w tej walce sami” – podsumowują sygnatariusze – “Wsparcie niepodległej, wolnej i demokratycznej Białorusi jest moralnym obowiązkiem współczesnych demokratycznych przywódców.”

Pod listem podpisali się: Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz, Konrad Bieliński, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Ewa Kulik-Bielińska, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Jan Lityński, Adam Michnik, Grażyna Staniszewska, Ludwika Wujec, Henryk Wujec.

Czytaj także: W kolejnym wschodniobiałoruskim mieście tłumy wychodzą na spotkanie opozycyjnej kandydatce [+VIDEO]

wyborcza.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply