Julie Fisher zasugerowała, że USA w ślad za Unią Europejską nałożą kolejne sankcje na Białoruś.

Jak podały w poniedziałek Izwiestia, wyznaczona na ambasador USA na Białorusi Julie Fisher występując w Wilson Center w Waszyngtonie skomentowała plany nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.

„Zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE jasno dają do zrozumienia, że ​​w najbliższej przyszłości zostanie nałożonych więcej sankcji” – powiedziała Fisher.

Według niej Aleksandr Łukaszenko ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację na granicy Białorusi i Polski.

Amerykańska dyplomatka wyraziła pogląd, że sankcje mają na celu osiągnięcie rezultatu i z czasem będą wywierać skutek.

„Myślę, że to są środki, które wymagają czasu, będąc elementem presji. Ich celem nie jest po prostu ukaranie”- powiedziała Fischer.

Jak podawaliśmy, minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets zapowiedziała w poniedziałek, że nowe sankcje UE wymierzone we władze Białorusi powinny zostać wprowadzone do końca listopada. Liimets mówiła, że sankcje są kwestią szerszych rozmów, m.in. z USA.

Od połowy roku trwa z terytorium Białorusi nacisk migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie z Iraku, na granicę Polski. We wrześniu grupa imigrantów koczowała naprzeciw miejscowości Usnarz Górny. W ostatnich dniach wielkie koczowisko obejmujące około kilka tysięcy osób powstało niedaleko od Bruzg. Duże grupy migrantów stały się agresywne wobec polskich funkcjonariuszy i podejmują grupowe próby niszczenia granicznej zapory i wdarcia się na terytorium Polski.

Komentatorzy oceniają ten inspirowany i organizowany przez władze Białorusi napór jako próbę odwetu na państwach, które w zeszłym roku poparły protesty białoruskiej opozycji. Aleksandr Łukaszenko, jak wynika z nieoficjalnych przecieków, domaga się również od państw UE oficjalnego uznania się za prezydenta Białorusi i zniesienia sankcji wobec swojego państwa.

Władze USA nominowały Julie Fisher na ambasadora w Mińsku w 2020 roku. W związku z sytuacją na Białorusi Fisher nie zdążyła jednak objąć placówki osiadła w Wilnie. W sierpniu br. w odpowiedzi na dodatkowe sankcje, jakie Stany Zjednoczone nałożyły na Białoruś, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi zadecydowało o obniżeniu szczebla relacji dyplomatycznych z USA.

Kresy.pl / iz.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz