Brzozowe krzyże na cmentarzu w Surkontach zaoranym przez białoruskie władze [+FOTO]

Na zaoranym przez reżim Aleksandra Łukaszenki cmentarzu żołnierzy AK w Surkontach pojawiły się brzozowe krzyże z biało-czerwonymi wstążkami.

Portal informacyjno-publicystyczny Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Znadniemna.pl poinformował w czwartek o pojawieniu się brzozowych krzyży z biało-czerwonymi wstążkami na zaoranym terenie cmentarza żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach na Grodzieńszczyźnie. Według portalu prowizoryczne krzyże ustawili “polscy patrioci”.

“Polacy, opiekujący się od dziesięcioleci cmentarzem wojennym żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach, nie godzą się z myślą, że żołnierskie groby wskutek barbarzyńskich działań reżimu Łukaszenki pozostaną bez chrześcijańskich symboli” – czytamy w artykule Znadniemna.pl

Z artykułu dowiadujemy się również, że krzyże ustawiono w miejscach domniemanych grobów polskich żołnierzy. Na zdjęciach opublikowanych przez portal ZPB widać też znicze umieszczone pod krzyżami.

“Na szczęście nawet w łukaszenkowskiej Białorusi wciąż żyją Polacy, dla których hasło <<Bóg-Honor-Ojczyzna>> oznacza imperatyw do działania na rzecz zachowania pamięci o prawdziwych bohaterach i patriotach. To tacy współcześni bohaterowie sposobem, znanym z wielu wojen, w których ginęli chrześcijanie, stawiają na cmentarzu w Surkontach żołnierskie brzozowe krzyże w miejsce zniszczonych kamiennych” – pisze Znadniemna.pl.

Jak pisaliśmy, 25 sierpnia portal ZnadNiemna.pl podał, powołując się na informacje swojej czytelniczki, że „od samego rana jest równany z ziemią cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach” na Grodzieńszczyźnie. Pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli tam w bitwie z NKWD 21 sierpnia 1944 roku. Wszystkie elementy naziemne, jak ogrodzenie, pomniki i nagrobki, zostały usunięte. Teren został wyrównany ciężkim sprzętem.

Tego samego dnia rzecznik MSZ Łukasz Jasina oświadczył, że „służby mińskiego reżimu” dewastują cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach. Podkreślił, że „reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa” i że „mylą się bardzo ci co myślą, że uda się wykorzenić ludzką pamięć o bohaterach”.

Zobacz także: Poseł Braun zaprotestował przeciw niszczeniu polskich cmentarzy na Białorusi [+VIDEO]

26 sierpnia rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel wyraził na Twitterze zaniepokojenie doniesieniami o zbezczeszczeniu przez Białoruś kolejnego cmentarza polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

Kresy.pl / glosznadniemna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply