USA reagują na zbeszczeszczenie polskiego cmentarza na Białorusi

Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o zbezczeszczeniu przez Białoruś kolejnego cmentarza poświęconego polskim bojownikom z czasów II wojny światowej – oświadczył w piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel napisał na Twitterze: „Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o zbezczeszczeniu przez Białoruś kolejnego cmentarza poświęconego polskim bojownikom z czasów II wojny światowej”. „Wzywamy Białoruś do poszanowania świętości i zachowania historii tych miejsc” – dodał.

Jak pisaliśmy, w czwartek portal ZnadNiemna.pl podał, powołując się na informacje swojej czytelniczki, że „od samego rana jest równany z ziemią cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach” na Grodzieńszczyźnie. Pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli tam w bitwie z NKWD 21 sierpnia 1944 roku. Wszystkie elementy naziemne, jak ogrodzenie, pomniki i nagrobki, zostały usunięte. Teren został wyrównany ciężkim sprzętem.

W czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina oświadczył, że „służby mińskiego reżimu” dewastują cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach. Podkreślił, że „reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa” i że „mylą się bardzo ci co myślą, że uda się wykorzenić ludzką pamięć o bohaterach”.

Zdjęcia zniszczonej nekropolii polskich żołnierzy zamieścił również szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

„Barbarzyńcy A. Łukaszenki zniszczyli kolejny polski cmentarz na Białorusi. Zrównano z ziemią nekropolię żołnierzy AK, którzy zginęli w walce z sowietami w 1944 r. w Surkontach. Polegli odzyskają godne upamiętnienie – to kwestia czasu. Winni poniosą konsekwencje” – napisał na Twitterze Dworczyk.

Zobacz także: Poseł Braun zaprotestował przeciw niszczeniu polskich cmentarzy na Białorusi [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz