Białoruscy funkcjonariusze odkryli i rozbili siatkę prowadzącą nielegalne operacje walutowe i finansowe utrzymywaną przez przybyszów z Azji Środkowej.

„W gmachu w centrum Mińska funkcjonariusze zatrzymali „chawałodarów”. To przybysze z państw Azji Centralnej, ale od dawna mieszkający na Białorusi. Przy ich pomocy nielegalnie przekazywano duże sumy pieniędzy. Chodzi o siedmiocyfrowe liczby” – cytuje portal informacyjny Tut.by, powołując się na anonimowe źródło w białoruskich organach ścigania. Portal nie konkretyzuje jak wielu przestępców ujęto

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Chawała” to system nieksięgowanych operacji walutowych i finansowych, opracowany jeszcze w średniowieczu przez ludy w Azji Centralnej i na Bliskim Wschodzie. W ramach „chawały” nie występuje żadna dokumentacja, a system ten opiera się wyłącznie do zaufaniu poszczególnych ludzi. Często „chawała” służy praniu brudnych pieniędzy, przekazywaniu środków przez nielegalnych imigrantów, bądź finansowaniu działań terrorystycznych.

Głównymi brokerami tego systemu, organizującymi przepływ kapitału między różnymi państwami są tak zwani „chawałodarzy”. W praktyce pieniądze nie przepływają fizycznie między krajami. Korzystający z usług „chaławodara” odbiera od niego specjalny kod (czasem może być to kod konta bankowego), na podstawie którego, jego kontrahent może uzyskać równowartość przekazanych pieniędzy od innego członka „chawały” w innym państwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Takie operacje pozwalają przekazać znaczne sumy pieniędzy w czasie nie dłuższym niż 48 godzin. Jednocześnie pozostają one całkowicie niewidoczne dla administracji skarbowej poszczególnych państw.

Czytaj także: Polski paralotniarz wleciał na Białoruś

tut.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz