Gratulując Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich, przewodniczący ChRL zachęcał go do prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej.

O gratulacjach Xi Jinpinga dla francuskiego prezydenta, który w niedzielę uzyskał reelekcję, napisano w poniedziałek na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Xi Jinping zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat, pod wspólnym przewodnictwem głów państw, kompleksowe partnerstwo strategiczne między Chinami a Francją osiągnęło wysoki poziom rozwoju.

Jak podało chińskie MSZ w ocenie przewodniczącego ChRL, za rządów Macrona – “Obie strony nadal pogłębiały praktyczną współpracę na wszystkich płaszczyznach i pracowały razem w celu zwalczania pandemii COVID-19, wspólnego utrzymania multilateralizmu i poprawy globalnego ładu, nadawania nowego impulsu stosunkom Chiny-UE i wnoszenia nowego wkładu w światowy pokój, stabilność i dobrobyt”.

Xi Jinping podkreślił w gratulacjach dla Macrona, że zarówno Chiny jak i Francja mają silną tradycję niezależności. “Ponieważ układ międzynarodowy przechodzi głębokie i złożone zmiany, strategiczne znaczenie zdrowego i stabilnego rozwoju stosunków chińsko-francuskich staje się coraz bardziej widoczne. Na stosunki chińsko-francuskie zawsze patrzyłem z perspektywy strategicznej i długoterminowej” – zadeklarował przywódca Chińskiej Republiki Ludowej.

Jak dodał – “Jestem gotów współpracować z prezydentem Macronem, aby podtrzymać pierwotne dążenie do ustanowienia stosunków dyplomatycznych niezależności, wzajemnego zrozumienia, dalekowzroczności, wzajemnych korzyści i wyników korzystnych dla wszystkich i wspólnie wynieść stosunki Chiny-Francja na nowy poziom dla dobra mieszkańców naszych dwóch krajów i całego świata”.

W niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył dotychczasowy prezydent Emmanuel Macron, zdobywając 58,5 proc.

Dotychczas Macron opierał się amerykańskim naciskom, by Unia Europejska ograniczyła współpracę z Chinami.

fmprc.gov.cn/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply