Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wystrzeliła w ciągu jednak dnia 10 rakiet. Spadły w toń Morza Japońskiego, podają źródła w Korei Południowej.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów sił zbrojnych Korei Południowej podało taką informację w czwartek. Przypuszcza ono, że wszystkie wystrzelone rakiety byly pociskami krotkiego zasięgu, przytoczyła miejscowa agencja informacyjna Yonhap. Pociski wytrzelono o godz. 6.14 czasu lokalnego z rejonu Sunan w stołecznym Pjongjangu.

„Nasze wojsko wzmocniło monitorowanie i czujność w obliczu dodatkowych wystrzeleń, jednocześnie ściśle dzieląc się informacjami dotyczącymi północnokoreańskich rakiet balistycznych z władzami USA i Japonii” – oznajmili południowokoreańscy generałowie w wiadomości tekstowej skierowanej do środków masowego przekazu.

Do wystrzelenia rakiet doszło po tym, jak we wtorek i środę Pjongjang wysłał nad Koreę Północną setki dużych balonów przewożących śmieci i odchody co miało być odwetem za wysłanie nad KRLD balonów z ulotkami w ramach akcji południowych aktywistów.

Poprzedni test takietowy KRLD miał miejsce 17 maja, kiedy to wystrzeliła ona taktyczne rakiety balistyczne wyposażone w nowy „autonomiczny” system sterowania. Sąsiedzi z Południa uznali iż były to rakiety krótkiego zasięgu.

W poniedziałek pojawiły się informacje o nieudanym wystrzeleniu przez północnych Koreańczyków drugiego satelity szpiegowskiego. Rakieta nośna eksplodowała w powietrzu.

W 2022 r. Pjongjang radykalnie zintensyfikował testy rakietowe. Dysponuje już i pociskami manewrującymi i interkontynentalnymi. Wdraża silniki na paliwo stałe, umożliwiające łatwiejsze i szybsze przygotowanie startu.

Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.

Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

en.yna.co.kr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply