Prezydent Egiptu w Pekinie – w przededniu konferencji chińsko-arabskiej

W środę przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przeprowadził rozmowy z odwiedzającym go prezydentem Egiptu Abd al Fattahem al-Sisim.

Podczas spotkania Xi zauważył, że 68 lat temu Egipt był pierwszym państwem arabskim i afrykańskim, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Chinami Ludowymi. W tym roku przypada 10 rocznica ustanowienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego między dwoma państwami, powiedział przywódca ChRL, dodając, że w ciągu ostatniej dekady udało się nawiązać współpracę, aby kierować energicznym rozwojem stosunków dwustronnych, podał chiński “Global Times”.

Chiński dziennik ukazuje relacje między Pekinem i Kairem jako “wyraźną ilustrację” chińskiej “solidarności, koordynacji i wzajemnie korzystnej współpracy” z krajami arabskimi, afrykańskimi, islamskimi. Xi Jinping ocenił, że obecne realia odpowiadają wspólnym oczekiwaniom obu narodów.

Egipski prezydent był uroczyście podejmowany w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej.

Dwie strony wymieniły także poglądy na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Xi powiedział, że obecna eskalacja konfliktu w Strefie Gazy spowodowała ogromne straty niewinnych palestyńskich cywilów, podczas gdy sytuacja humanitarna w palestyńskim regionie jest niezwykle tragiczna. Najpilniejszym zadaniem jest natychmiastowe zawieszenie broni, aby zapobiec eskalacji i rozlaniu się konfliktu w regionie, uznał Xi Jinping.

„Rozwiązanie dwupaństwowe” pozostaje podstawową drogą do rozwiązania kwestii palestyńskiej, podkreślił chiński przywódca. Chiny zdecydowanie popierają dążenie Palestyny ​​do zostania pełnoprawnym państwem członkowskim Organizacji Narodów Zjednoczonych, podkreślił Xi.

Czytaj także: Norwegia, Irlandia i Hipszania uznają palestyńską państwowość

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że oprócz prezydenta Egiptu, który jest w ChRL od wtorku, wizyty państwowe w Chinach złożą inni przywódcy arabscy, w tym król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa, prezydent Tunezji Kajs Suajjid i przywódca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan.

Ministerstwo ogłosiło także, że prezydent Xi weźmie udział w czwartek w ceremonii otwarcia konferencji z udziałem czterech arabskich głów państw i wygłosi przemówienie programowe. Będzie to 10 konferencja ministerialna Forum Współpracy Chiny–Państwa Arabskie.

Chiny odgrywają coraz większą rolę w regionie Bliskiego Wschodu. W zeszłym roku to właśnie Pekin mediował normalizację relacji między Arabią Saudyjską a Iranem, co było ważnym krokiem na rzecz stabilizacji regionu.

Chiny wspierały też wewnętrzapalestyńskie rozmowy między skonfliktowanymi oficjalnymi władzami Autonomii Palestyńskiej kontrolowanymi przez Fatah z kontrolującym do niedawna Strefę Gazy Hamasem.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply