Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przeprowadziła kolejny test swojej broni rakietowej.

Korea Północna wystrzeliła osiem pocisków krótkiego zasięgu w kierunku morza u wschodniego wybrzeża, dzień po tym, jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły ćwiczenia morskie na Morzu Filipińskim. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej powiedzieli, że pociski zostały wystrzelone w niedzielę ze stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, podała telewizja Al Jazeera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według informacji Seulu pociski leciały na odległość między 110 a 600 km, na wysokości od 25 do 90 km. Także rząd Japonii poinformował, że Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.

Niedzielna salwa było 18 próbą rakietową Korei Północnej w samym tylko 2022 r. Al Jazeera przypomniała, że seria objęła pierwsze testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych w tym kraju od prawie pięciu lat.

Przedstawiciele Korei Południowej i USA twierdzą, że są sygnały, iż Korea Północna przygotowuje też próbną detonację ładunku jądrowego na swoim poligonie jądrowym w północno-wschodnim mieście Punggye-ri. Byłaby to siódma taka próba  od 2006 roku i pierwsza odkąd Pjongjang ogłosił, że zdetonował bombę termojądrową we wrześniu 2017 roku.

 

W odpowiedzi na niedzielne testy prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i nakazał „rozszerzenie odstraszania przez Koreę Południową i Stany Zjednoczone oraz dalsze wzmacnianie zjednoczonej postawy obronnej”.

W Seulu uznano, że wystrzelenie rakiety było ze strony Korei Północnej „testem i wyzwaniem” gotowości w dziedzinie bezpieczeństwa nowej administracji Korei Południowej, która została umocowana w zeszłym miesiącu, podało biuro prezydenta w swoim oświadczeniu.

W Tokio japoński minister obrony Nobuo Kishi powiedział, że Korea Północna wystrzeliła wiele pocisków i że akt ten „nie może być tolerowany”. Na konferencji prasowej powiedział, że co najmniej jeden pocisk miał zmienną trajektorię, co wskazuje, że może manewrować, aby uniknąć obrony przeciwrakietowej.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz