Indyjski rząd zapowiedział w piątek, że w 2022 roku Indie wyślą w kosmos swój pierwszy załogowy statek kosmiczny. Pierwsza podróż indyjskich kosmonautów w przestrzeni kosmicznej ma trwać maksymalnie tydzień.

Rząd Indii napisał w swoim komunikacie, że jego ministrowie zatwierdzili 1,4 mld dolarów na dostarczenie technologii i infrastruktury dla programu lotu załogowego. Finansowanie ma zapewnić wystrzelenie opracowanego przez Indie statku “na niską orbitę okołoziemską w misji trwającej od jednego okresu orbitalnego do maksymalnie siedmiu dni”. – pisze agencja AFP.

W sierpniu br. premier Narendra Modi zapowiadał, że do 2022 roku Indie wyślą w kosmos co najmniej jednego kosmonautę. Teraz w ramach programu “Sky-Vehicle” Indie chcą przeprowadzić dwa loty bezzałogowe i jeden załogowy. W lipcu br. Indyjska Organizacja Badania Kosmosu ogłosiła, że jeden ze statków bezzałogowych poleci na Księżyc.

W ostatnim dziesięcioleciu kraj ten zainwestował znaczne środki w swój program kosmiczny, zwiększając rywalizację z Chinami. W 2013 roku Indie wystrzeliły w stronę Marsa wciąż działający statek orbitalny a w roku ubiegłym wysłały w kosmos za jednym razem rekordową liczbę 104 satelitów.

Nowe Delhi konkuruje z innymi międzynarodowymi graczami o większy udział w rynku satelitarnym i jest znane z taniego programu kosmicznego. – stwierdza AFP.

CZYTAJ TAKŻE: Japonia zapowiedziała załogową misję na Księżyc

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply