Embargo na japońskie owoce morza nałożone przez Chiny zmusiło Tokio do zrekompensowania rybakom strat jakie z tego wynikną. Embargo ChRL zostało wywołane decyzją rządu Japonii w sprawie elektrowni w Fukushimie.

Japonia przeznaczy dodatkowo 20,7 miliarda jenów (141,4 miliona dolarów) na pakiet pomocowy dla przemysłu rybackiego w związku z całkowitym chińskim zakazem importu owoców morza wprowadzonym przez Chińską Republikę Ludową oznajmił w poniedziałek premier Fumio Kishida, na którego powołuje się agencja informacyjna Nikkei. Pekin wprowadził to embargo po zrzucie wody zalegającej przez lata w nieczynnej elektrowni jądrowej Fukushima.

Środki wsparcia będą obejmować działania mające na celu zwiększenie konsumpcji krajowej, zapewnienie zrównoważonego połowu owoców morza, złagodzenie szkody dla reputacji i opracowanie strategii wyszukiwania nowych rynków zagranicznych.

Administracja Kishidy zagwarantowała tym samym japońskiemu przemysłowi rybołówstwa łącznie 100,7 miliarda jenów, ponieważ wcześniej utworzyła już dwa oddzielne fundusze, jeden na kwotę 30 miliardów jenów, a drugi na 50 miliardów jenów, aby pomóc rybakom w utrzymaniu ich przedsiębiorstw.

Rząd zobowiązał się pomóc branży w dywersyfikacji kanałów eksportu owoców morza, tak aby nie była ona uzależniona od generowania sprzedaży w „określonych krajach”, a tym samym nadmiernie uzależniona od Chin, wzywając jednocześnie Pekin do zaangażowania się w dyskusje oparte na dowodach naukowych na temat wpływu zrzutu wody Fukushimy na środowisko i zdrowie ludzi.

Kishida powiedział w poniedziałek reporterom w swoim biurze, że „będzie chronić przemysł rybny”, dodając, że jego rząd i Tokyo Electric Power Company Holdings Inc., operator elektrowni w Fukushimie, „zdecydowanie” wypełnią swoje obowiązki.

Pakiet pomocowy, który będzie finansowany ze funduszy rezerwowych, został formalnie zatwierdzony po tym, jak Kishida w czwartek polecił odpowiednim ministrom jego przygotowanie.

Chiny są największym rynkiem dla japońskiego sektora rybołówstwa. 24 sierpnia Japonia rozpoczęła wypuszczanie oczyszczonej wody z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do Oceanu Spokojnego pomimo sprzeciwu lokalnych rybaków i Chin. Elektrownia uległa zniszczeniu w marcu 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

asia.nikkei.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply