Chiny “wierzą” w przywództwo Łukaszenki

Chińskie MSZ skomentowało zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi.

Jak podaje agencja TASS, rzecznik prasowy chińskiego MSZ Wang Wenbin skomentował środową ceremonię zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że chińskie władze uznają Łukaszenkę za prawowitego prezydenta.

„Szanujemy wybór dokonany przez Białorusinów” – powiedział Wang Wenbin. „Wybory prezydenckie na Białorusi to wewnętrzna sprawa tego kraju” – mówił rzecznik chińskiej dyplomacji.

Dyplomata zaznaczył również, że „Chiny zdecydowanie popierają wysiłki Białorusi na rzecz utrzymania bezpieczeństwa narodowego, suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju”. Według niego ChRL “zdecydowanie sprzeciwia się siłom zewnętrznym powodującym rozłam i niepokój w białoruskim społeczeństwie”.

Wang Wenbin mówił, że Chiny wierzą, iż “pod przywództwem Łukaszenki Białoruś będzie w stanie przywrócić polityczną stabilność”.

Jak pisaliśmy, w środę w Mińsku odbyła się niezapowiadana wcześniej ceremonia zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi. Przedstawiciele szeregu państw natychmiast zareagowali oświadczeniami o nieuznawaniu prawomocności tego aktu. Wśród krajów nieuznających Łukaszenki za prezydenta znalazły się Polska, państwa bałtyckie, Słowacja Ukraina, USA, Niemcy i Kanada.

Inauguracja Łukaszenki sprawiła, że w środę wieczorem w Mińsku i innych białoruskich miastach doszło do kolejnych protestów brutalnie rozpędzonych przez służby bezpieczeństwa. Według centrum Wiasna zatrzymano ponad 300 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Tichanowska nie uznaje zaprzysiężenia Łukaszenki

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply