Władze ChRL ostrzegły Londyn, po tym, gdy brytyjskie władze rozpoczęły negocjowanie umowy handlowej z władzami na Tajwanie.

Portal Politico przypomina, że w połowie czerwca główny negocjator do spraw handlu z ramienia władz w Tajpej spotkał się z przedstawicielem rządu Wielkiej Brytanii. Przedmiotem rozmów była zarówno ewentualna dwustronna umowa o handlu, jak i perspektywa dołączenia Tajwanu do Całościowego i Postępowego Porozumienia dla Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), czyli wielostronnego formatu regionalnego, łączącego państwa Zachodniego Pacyfiku oraz z obu Ameryk, ale bez Chin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kontakty między Londynem i Tajpej szybko wywołały reakcję Pekinu. „Tajwan jest nieodłączną częścią Chin, nie jest krajem powszechnie uznawanym przez społeczność międzynarodową” – podkreślił rzecznik chińskiej dyplomacji, którego zacytował Politico.

Rząd Borisa Johsona zdaje się jednak zajmować coraz bardziej antychińskie stanowisko. Minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Liz Truss powiedziała pod koniec zeszłego tygodnia Times Radio, że świat musi „wyciągnąć wnioski z Ukrainy” w odniesieniu do Tajwanu. Wolny świat, jak to ujęła, musi „upewnić się, że Tajwan ma zdolność do samoobrony, abyśmy nadal utrzymywali pokój w Cieśninie Tajwańskiej”.

Zarówno ChRL jak Wielka Brytania, ale też właśnie władze na Tajwanie złożyły oficjalnie wnioski o przystąpienie do CPTPP. Przy czym Tajpej zrobiło to około tygodnia po złożeniu wniosku przez Pekin.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak były sekretarz stanu Mike Pompeo w 2o20 r. w wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. W styczniu 2021 roku władze USA zdecydowały o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

Czytaj także: Minister obrony Chin zapowiedział wojnę w przypadku ogłoszenia niepodległości Tajwanu

politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz