Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej ogłosiło w środę nałożenie sankcji na dziewięć firm amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Sankcje oznaczają zamrożenie wszystkich aktywów przedmiotowych firm będących w jurysdykcji ChRL a także zakaz jakiejkolwiek kooperacji dla chińskich podmiotów z amerykańskimi firmami na jakie nałożono sankcje. Rzecznik chińskiej dyplomacji Lin Jian powiedział, że sprzedaż broni przez Stany Zjednoczone „do chińskiego regionu Tajwanu” stała się transkacją, która „poważnie naruszyła zasadę jednych Chin… naruszyła suwerenność i interesy bezpieczeństwa Chin” oraz „zaszkodziła stosunkom chińsko-amerykańskim”, przytoczyła Al Jazeera.

Katarska telewizja wyliczyła, że firmy dotknięte chińskimi sankcjami to Sierra Nevada Corporation, Stick Rudder Enterprises, Cubic Corporation, S3 Aerospace, TCOM Ltd Partnership, TextOre, Planate Management Group, ACT1 Federal i Exovera.

„Przestańcie intrygować i wspierać niepodległość Tajwanu oraz przestańcie podważać pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej” – zwrócił się do Waszyngtonu Lin.

W poniedziałek Departament Stanu USA zatwierdził możliwą sprzedaż tajwańskiej armii części zamiennych dla sprzętu wojennego o wartości około 228 mln dol. Ministerstwo obrony władz na Tajwanie stwierdziło, że transakcja ta pomoże utrzymać „gotowość bojową” i zostanie wdrożona w ciągu miesiąca.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Zarazem jednak Amerykanie w ostatnim okresie w coraz większym wspierają faktyczną polityczną niezależność władz w Tajpej.

W latach 90 XX w. wpływ na władzę na wyspie zdobyła Demokratyczna Partia Postępowa, która od założenia odpowiada się za ogłoszeniem niepodległej państwowości Tajwanu i wyrzeczenie się formuły Republiki Chińskiej. Pekin sygnalizuje, że taki ruch byłby dla niego casus belli.

W roku bieżącym Amerykanie zorganizowali stałą obecność swoich oddziałów wojskowych na wyspie. Po raz pierwszy od dekad.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply