Wybory w Uzbekistanie

W Uzbekistanie odbywają się pierwsze za rządów nowego prezydenta Szawkata Mirzijojewa wybory parlamentarne. Jednocześnie obywatele wybierają deputowanych rad prowincjonalnych, rejonowych i miejskich.

22 grudnia o godz. 8 czasu miejscowego rozpoczęły się wybory do izby niższej uzbeckiego parlamentu – Izby Ustawodawczej. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 22. O mandat w liczącej 150 członków ubiega się według informacji agencji Fergana News 744 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest łącznie 20,49 mln obywateli Uzbekistanu w tym 1,6 mln przebywających poza granicami swojej ojczyzny. Oddać głos będzie można w 10,2 tys. lokali wyborczych.

W 60 lokalach wyborczych ustawiono kamery na żywo transmitujące przebieg głosowania. W 20 lokalach będzie też testowany system biometrycznej identyfikacji wyborców.

Obecne wybory parlamentarne są pierwszymi pod rządami prezydenta Szawkata Mirzijojewa, który objął funkcję głowy państwa po śmierci wieloletniego autorytarnego przywódcy Uzbekistanu Islama Karimowa. Telewizja Al Jezeera odnotowała znaczną liberalizację w zakresie możliwości prowadzenia kampanii wyborczej. Media a także obywatele za pośrednictwem internetu swobodnie relacjonują i komentują deklaracje różnych kandydatów. Wybory są monitorowane przez obserwatorów z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Al Jazeera twierdzi jednak także, że za rządów Mirzijojewa nie zarejestrowano żadnej nowej partii, a wymóg zebrania 20 tys. podpisów po wnioskiem o rejestrację stronnictwa uznaje za zaporowy. Pięć istniejących partii katarska telewizja opisuje jako „części systemu”.

Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza Uzbekistanu frekwencja o godzinie 11 wyniosła około 24 proc.

fergana.news/aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz