Wysoki dowódca talibów Abdul Maman został zabity w prowincji Helmand na południu Afganistanu w wyniku wspólnej operacji afgańskich sił rządowych i Amerykanów. Śmierć Manana potwierdziły w niedzielę obie strony konfliktu.

Jak podaje agencja Reutera, Abdul Manan dowodził siłami talibów w prowincji Helmand. Według gubernatora prowincji Maman zginął w sobotę razem z 29 innymi bojownikami w wyniku ataku z powietrza. Dowódca talibów odbywał w tym czasie naradę z lokalnymi dowódcami i bojownikami z dystryktu Nawzad.

Śmierć Mamana potwierdził także rzecznik talibów oraz amerykańska armia, która przyznała, że afgańskie siły rządowe przystąpiły z amerykańską pomocą do ofensywy, która ma zmusić talibów do podjęcia rozmów pokojowych.

„Będą mieli problemy z intensyfikowaniem walki, gdy ich bojownicy i przywódcy są nieustannie atakowani. Rozmowy pokojowe są jedynym rozwiązaniem” – oświadczył Reutersowi rzecznik sił USA w Afganistanie płk Dave Butler.

Zdaniem władz afgańskich zabicie Manana jest znaczącym sukcesem, który wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że na początku listopada w Moskwie trwały rozmowy pokojowe z udziałem talibów. Choć Stany Zjednoczone uważają, że rozmowy na temat rozejmu z talibami powinny być prowadzone jedynie przez Afgańczyków, ambasada USA w Moskwie wysłała obserwatora.

Talibowie poinformowali, że mogą zasiąść do rozmów z afgańskim rządem dopiero wówczas, gdy Amerykanie przedstawią konkretny harmonogram wycofania obcych wojsk z Afganistanu. Warunki talibów przedstawił 12 listopada na konferencji prasowej w Moskwie Zamir Kabułow, dyrektor Drugiego Departamentu ds. Azji w rosyjskim MSZ i specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji w Afganistanie, który brał udział w niedawnym spotkaniu konsultacyjnym na temat zakończenia wojny w Afganistanie. Według talibów Amerykanie powinni także wykonać kilka gestów pozwalających na „zbudowanie zaufania”, takich jak zwolnienie wszystkich więźniów politycznych i uchylenie sankcji wymierzonych w talibów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański wysłannik do Afganistanu prowadził rozmowy z talibami w Katarze

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz