Nowy prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew prowadzi politykę liberalizacji gospodarki co skutkuje wzrostem cen niektórych dóbr konsumpcyjnych i obniżką części podatków.

Uzbekistan posiada jedne z największych na świecie złóż gazu ziemnego. Od 1994 roku w kraju zapewniano darmowy dostęp do tego surowca dla gospodarstw domowych. Po śmierci wieloletniego przywódcy Islama Karimowa, jego następca, Szawkat Mirzijojew zdecydował się odejść polityki tego typu pośrednich świadczeń socjalnych. Wszystko w ramach obwieszczonej przez nowego lidera polityki liberalizacji gospodarki.

Za jednostkę rozliczeniową, określoną dla kilograma skroplonego gazu, mieszkańcy Uzbekistanu muszą już obecnie płacić 372 sumy, co jest wszakże cena niską, biorąc pod uwagę, że jeden dolar amerykański to równowartość około 8100 sumów. Władze już szykują jednak podwyżki. Od 1 kwietnia bieżącego roku kilogram skroplonego gazu będzie kosztował 500 sumów dla mieszkańców prowincji Buchara, Dżyzak, Kaszkadaria, Syrdaria, Samarkanda, Nawoj, Surchandaria. Dla mieszkańców stołecznego Taszkentu oraz prowincji Andiżan, Namangan, Fergana cena jednostki gazu wzrośnie do 700 sumów, zaś dla mieszkańców odległych prowincji Chorezmu oraz autonomicznej republiki Karakałpakstanu do 720 somów. Do tej pory cena detaliczna surowca była jednakowa we wszystkich regionach kraju bez względu na ich oddalenie od głównych pól gazowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Władze podniosły też ceny minimalne na alkohol: z 6,500 do 7,800 sumów za wino, z 15,500 do 19,200 sumów za wódkę oraz z 20,600 do 26,400 za koniak. Podniesiona zostanie także akcyza na papierosy. Już w zeszłym roku wzrosła ona o 29,9%, w roku bieżącym wzrost będzie znacznie bardziej dotkliwy dla palaczy – o 125%.

Władze obniżyły natomiast podatek od samochodów produkowanych przez miejscowe zakłady GM Uzbekistan z 27% do 5%. Podniesiono także limit wartości towarów, jakie obywatele Uzbekistanu mogą przywieźć na prywatny użytek z sąsiedniego Kazachstanu bez uiszczania cła, do równowartości 1000 dolarów.

enews.fergananews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz