Uzbekistan będzie przerabiał gaz ziemny na paliwa

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie uzbecki zakład GTL – rafineria pozwalająca na uzyskiwanie paliw pędnych z gazu ziemnego.

Uzbekistan jest państwem posiadającym duże zasoby gazu ziemnego. W 2019 r. znajdował się na 16 miejscu na świecie pod względem wydobycia tego surowca. Środkowoazjatyckie państwo posiada natomiast znacznie mniejsze zasoby ropy naftowej. W związku z w Taszkencie pojawiła się koncepcja budowy rafinerii GTL pozwalającej uzyskiwać paliwa pędne właśnie z przerobu gazu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podał we wtorek portal Upstreamonline.com rafineria GTL budowana w Uzbekistanie ma osiągnąć pełną operacyjność w lipcu tego roku. Na 11 stycznia wykonano 94 proc. prac konstrukcyjnych przy jej budowie. Wykonująca inwestycję spółka Uzbekistan’s Enter Engineering już zaczęła redukcję załogi na placu budowy, która sięgała swoją liczebnością nawet 9,5 tys. pracowników.

Budowa i tak opóźniła się z powodu przestojów w zeszłym roku. Zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem SARS CoV-2 spowodowało konieczność ewakuacji części załogi w połowie roku.

Po osiągnięciu pełnej mocy zakład GTL ma przetworzyć około 3,6 mld m3 gazu wydobywanego na złożu Shurtan i oczyszczanego w pobliskiej gazowni, której operatorem jest koncern Uzbekneftegaz. Według Uzbeków nowa rafineria ma umożliwić im uzyskiwanie rocznie 3,4 mln baryłek paliwa lotniczego, benzyny samochodowej i oleju napędowego.

Czytaj także: Uzbekistan będzie inwestował w transport publiczny

ustreamonline.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz