Uzbekistan będzie przerabiał gaz ziemny na paliwa

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie uzbecki zakład GTL – rafineria pozwalająca na uzyskiwanie paliw pędnych z gazu ziemnego.

Uzbekistan jest państwem posiadającym duże zasoby gazu ziemnego. W 2019 r. znajdował się na 16 miejscu na świecie pod względem wydobycia tego surowca. Środkowoazjatyckie państwo posiada natomiast znacznie mniejsze zasoby ropy naftowej. W związku z w Taszkencie pojawiła się koncepcja budowy rafinerii GTL pozwalającej uzyskiwać paliwa pędne właśnie z przerobu gazu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podał we wtorek portal Upstreamonline.com rafineria GTL budowana w Uzbekistanie ma osiągnąć pełną operacyjność w lipcu tego roku. Na 11 stycznia wykonano 94 proc. prac konstrukcyjnych przy jej budowie. Wykonująca inwestycję spółka Uzbekistan’s Enter Engineering już zaczęła redukcję załogi na placu budowy, która sięgała swoją liczebnością nawet 9,5 tys. pracowników.

Budowa i tak opóźniła się z powodu przestojów w zeszłym roku. Zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem SARS CoV-2 spowodowało konieczność ewakuacji części załogi w połowie roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po osiągnięciu pełnej mocy zakład GTL ma przetworzyć około 3,6 mld m3 gazu wydobywanego na złożu Shurtan i oczyszczanego w pobliskiej gazowni, której operatorem jest koncern Uzbekneftegaz. Według Uzbeków nowa rafineria ma umożliwić im uzyskiwanie rocznie 3,4 mln baryłek paliwa lotniczego, benzyny samochodowej i oleju napędowego.

Czytaj także: Uzbekistan będzie inwestował w transport publiczny

ustreamonline.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz