Wiceminister pracy, migracji i zatrudnienia ludności Tadżykistanu Szachnoza Nodiri chce od Moskwy rozszerzenia egzaminów umożliwiających emigrację do Rosji.

Jak na razie jedyną instytucją umożliwiającym obywatelom Tadżykistanu zdanie egzaminu ze znajomości języka rosyjskiego niezbędnego dla stałego zatrudnienia w Rosji jest Wielofunkcyjne Centrum Migracyjnego (MMC) z siedzibą w stolicy środkowoazjatyckiego państwa – Duszanbe. 9 kwietnia Nodiri, członkowie delegacji rosyjskiej, w skład której wchodził zastępca szefa Federalnej Służby Pracy i Zatrudnienia Denis Wasiliew, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Pracy i innych urzędów, a także dziennikarze, odwiedzili centrum rozwoju umiejętności w wiosce Dangara, które zostało otwarte w ramach wspólnego projektu zrealizowanego z Azjatyckim Bankiem Rozwoju (ADB).

„Proponujemy, aby w tym ośrodku [w Dangarze] przeprowadzać także egzaminy ze znajomości języka rosyjskiego dla osób, które wyjeżdżają do Federacji Rosyjskiej” – powiedziała podczas rozmowy z członkami delegacji rosyjskiej Nodiri. Doprecyzowała, że strona tadżycka jest gotowa przygotować pomieszczenia do przeprowadzania egzaminów we wszystkich tego typu ośrodkach działających w kraju, jak zrelacjonowała agencja informacyjna TASS.

Wiceminister zauważyła, że MMC w Duszanbe, jedynym miejscu w republice, gdzie można obecnie zdawać ten egzamin, tworzą się długie kolejki dla potecjalnych emigrantów zarobkowych. Według niej rozszerzenie liczby placówek, w których organizowany jest egzamin, sprawi, że procedura ta stanie się wygodniejsza dla obywateli Tadżykistanu. Przedstawiciele Rosji zgodzili się, że strony powinny wspólnie omówić tę kwestię.

Przedstawicielstwo MMC w Duszanbe zostało otwarte 9 listopada 2022 r. Można tam zdawać egzaminy ze znajomości języka rosyjskiego, historii i ustawodawstwa Rosji, aby uzyskać certyfikat wymagany do uzyskania patentu na pracę w kraju.

W lutym Nodiri poinformowała, że od sierpnia ubiegłego roku do tego ośrodka zgłosiło się ponad 9 tys. osób, a około 60 proc. z nich otrzymało certyfikat potwierdzający znajomość języka rosyjskiego, historii i prawa.

Według Ministerstwa Pracy Tadżykistanu większość Tadżyków, którzy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych, udaje się do Rosji. W szczególności w pierwszej połowie 2024 r. republikę opuściło 392 805 migrantów zarobkowych, z czego 387 987 osób udało się do Federacji Rosyjskiej.

Napływ migrantów zarobkowych do Rosji zmniejszył się w roku bieżącym o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r. W lutym prokurator generalny republiki Czabibullo Wochidzoda poinformował, że w zeszłym roku z Federacji Rosyjskiej deportowano ponad 30 tys. Tadżyków za różne naruszenia prawa.

Polityka wobec imigrantów, szczególnie z Azji Środkowej zaostrzyła się w Rosji po krwawym ataku terrorystycznym pod Moskwą, jaki miał miejsce 22 marca na centrum koncertowe Crocus Hall. Terroryści zabili w nim 145 osób. 551 zostało rannych.

Państwo Islamskie (ISIS), a konkretnie jego środkowoazjtyckie skrzydło “Wilajet Chorasan”, wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach. Jego wykonawcami okazali się obywatele Tadżyskistanu. Rosyjskie władze zareagowały na to szybkim ograniczeniem wjazdu dla przybyszów z tej środkowoazjatyckiej republiki.

Nielegalna imigracja i przestępstwa z nią związane mają być, zgodnie z nowymi przepisami, zaliczane do kategorii “szczególnie poważnych” złamań prawa. Poważniej mają być traktowani także nielegalni imigranci popełniający na terytorium Rosji przestępstwa. Nowe regulacje są obliczone na zwiększenie odpowiedzialności za fałszowanie dokumentów i fikcyjną rejestrację cudzoziemców.

Nowe przepisy mają też umożliwić administracyjne blokowanie stron internetowych oferujących nielegalne usługi migrantom, bez konieczności uzyskiwania wyroku sądowego oraz zakazać „organizacjom pośredniczącym” przeprowadzania postępowań egzaminacyjnych wobec imigrantów.

Prezydent Rosji powołał właśnie nową służbę mającą nadzorować imigrację.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz