We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin pojawi się w Mongolii. Bruksela przypomniała gospodarzom, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania tego przywódcy.
Putin przybędzie do Mongolii w ramach obchodów 85 rocznicy bitwy nad Chalchin Gol. W ciągu starć trwających od maja do września 1939 r. Armia Czerwona wspierająca wojska Mongolskiej Republiki Ludowej stoczyła nad tą rzeką zwycięską bitwę z nacierającą na to państwo armią japońską. Bitwa ta jest uważana w Mongolii za początek drugiej wojny światowej. Część historyków uważa, że miała ona duże znaczenie, bowiem zmniejszyła w Tokio wpływy wojskowych dążących do ataku na azjatycką część ZSRR i doprowadziła do radziecko-japońskiego układu o nieagresji z 1941 r., który umożliwił wkrótce potem ZSRR na obronę przed nacierającymi Niemcami.
Wizytę Putina potwierdza mongolska, państwowa agencja informacyjna MONTSAME. Jak podała ona, Putin wraz z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem “wymienią poglądy na temat perspektyw dalszego rozwoju dwustronnych stosunków i współpracy, a także wezmą udział w ceremonii podpisania dokumentów, które zostaną zawarte pomiędzy rządem Mongolii a rządem Federacji Rosyjskiej”. Agencja nie konkretyzuje jakie to będą dokumenty.
W Ułan Bator Putin spotka się także z premierem Mongolii Luvsannamsrainem Oyun-Erdenem oraz przewodniczącym jej parlamentu – Wielkiego Churału Państwowego, Daszegwinem Amarabaiasgalanem.
„Widzieliśmy doniesienia o zbliżającej się wizycie Putina w Mongolii. Mongolia, podobnie jak inne kraje, ma prawo rozwijać swoje stosunki międzynarodowe zgodnie ze swoimi interesami. Istnieje jednak nakaz aresztowania Władimira Putina” – skomentowała informacje o wyjeździe rosyjskiego prezydenta do środkowoazjatyckiego państwa rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Nabila Massrali, którą zacytowała rosyjska agencja RIA Nowosti. Unijna dyplomacja miała przekazać Ułan Bator swoje zniepokojenie w kwestii wykonania nakazu aresztowania MTK.
W poniedziałek departament medialny administracji prezydenta Mongolii oświadczył, że nie otrzymał on żadnego wniosku Międzynarodowego Tryunału Karnego w sprawie Putina. Zdementował też, że w czasie wizyty rosyjskiego prezydenta ma zostać podpisany kontrakt na rozbudowę jednej z mongolskich elektrociepłowni o wartości 1,3 mld euro, podał portal Gogo Mongolia.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu “bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. Wizyta Putina w Mongolii będzie pierwszą wizytą w państwie będącym stroną Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego od czasu wydania przez niego nakazu aresztowania w marcu 2023 r.
Jeszcze w piątek przytaczaliśmy na naszym portalu nieoficjalne informacje o tym, że władze Mongolii z wyprzedzeniem zagwarantowały prezydentowi Rosji, iż na terytorium środkowoazjtyckiego państwa nie będzie mu grozić aresztowanie.
montsame.mn/mongolia.gogo.mn/ria.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!