Demokratyczna Partia Uzbekistanu wniosła swoją poprawkę do projektu ustawy o języku państwowym. Jej działacze obawiają się rusyfikacji językowej.

W piątek parlamentarzyści Demokratycznej Partii Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe omawiali projekt ustawy o języku państwowym. Po dwugodzinnej dyskusji deputowani uznali, że projekt w niedostatecznym stopniu gwarantuje rolę języka uzbeckiego w szczególności zaś należy „zagwarantować prawo naszego narodu na otrzymywania edukacji w języku ojczystym”.

Demokratyczna Partia Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe ma w miejscowej Izbie Ustawodawczej 36 mandatów na 150. Tworzy więc w izbie niższej parlamentu drugi co do wielkości klub parlamentarny. Pozostaje w koalicji z główną partią rządzącą – Ruchem Przedsiębiorców i Ludzi Biznesu – Liberalno-Demokratyczną Partią Uzbekistanu (UzLiDeP), w praktyce będącą zapleczem politycznym dwóch dotychczasowych prezydentów państwa odgrywających główną rolę w systemie politycznym kraju.

Demokratyczna Partia Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe choć podporządkowuje się obozowi prezydenckiemu jest uważana za partię prezentującą najbardziej nacjonalistyczne stanowisko ze wszystkich parlamentarnych stronnictw kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Szczególnym echem odbił się w Uzbekistanie wpis jednego z parlamentarzystów tej partii na Telegramie. Aliszer Kadyrow wyraził w środę na swoim kanale na tym serwisie obawy związane z tym, że według niego Uzbecy coraz częściej oddają dzieci do szkół z rosyjskim językiem nauczania. Mimo trzech dekad jakie minęły od rozpadu Związku Radzieckiego język ten nadal odgrywa ważna rolę w systemie oświaty i życiu społecznym. Wiceprzewodniczący izby niższej parlamentu Uzbekistanu wyliczył w środę, że już 90 proc. uczniów tego rodzaju placówek w Taszkencie stanowią dzieci etnicznych Uzbeków.

Kadyrow uznał, że w ucząc się w szkołach rosyjskojęzycznych dzieci Uzbeków mogą utracić swoją tożsamość narodową. „Zwróćcie uwagę, aż do 5-6 klasy dziecko całą swoją uwagę poświęca na opanowanie języka rosyjskiego. Oczywiście nie może nauczyć się innych ważnych przedmiotów, ponieważ nie rozumie ich po rosyjsku. W tym czasie zaczyna się drugi szok: w klasach starszych praktycznie nie ma nauczycieli, którzy byliby w stanie uczyć nauk ścisłych w języku rosyjskim. W rezultacie dziecko jest zmuszone studiować matematykę i fizykę w języku uzbeckim, ale nie rozumie języka uzbeckiego. Przez ten podwójny szok dziecko „przyciąga” język rosyjski, kończy szkołę z obrzydzeniem do takich słów jak wartości narodowe, ojczyzna, duchowość.” – słowa Kadyrowa zacytowała agencja informacyjna Fergana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„W Konstytucji obiecano, że w Uzbekistanie zostaną stworzone warunki do rozwoju języków wszystkich narodów zamieszkujących ten kraj. Ta obietnica jest w pełni wypełniana i powinna być nadal wypełniana. Ale nie można dopuścić do tego, by z powodu naszej wielkoduszności, nowe pokolenie Uzbeków składało się z ludzi, którzy nie utożsamiają się [jako Uzbecy] nie znają swojego języka ojczystego.” – napisał wiceprzewodniczący Izby Ustawodawczej.

Czytaj także: Nowy prezydent Kirgistanu o statusie języka rosyjskiego

fergana.news/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz