Demokratyczna Partia Uzbekistanu wniosła swoją poprawkę do projektu ustawy o języku państwowym. Jej działacze obawiają się rusyfikacji językowej.

W piątek parlamentarzyści Demokratycznej Partii Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe omawiali projekt ustawy o języku państwowym. Po dwugodzinnej dyskusji deputowani uznali, że projekt w niedostatecznym stopniu gwarantuje rolę języka uzbeckiego w szczególności zaś należy “zagwarantować prawo naszego narodu na otrzymywania edukacji w języku ojczystym”.

Demokratyczna Partia Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe ma w miejscowej Izbie Ustawodawczej 36 mandatów na 150. Tworzy więc w izbie niższej parlamentu drugi co do wielkości klub parlamentarny. Pozostaje w koalicji z główną partią rządzącą – Ruchem Przedsiębiorców i Ludzi Biznesu – Liberalno-Demokratyczną Partią Uzbekistanu (UzLiDeP), w praktyce będącą zapleczem politycznym dwóch dotychczasowych prezydentów państwa odgrywających główną rolę w systemie politycznym kraju.

Demokratyczna Partia Uzbekistanu – Odrodzenie Narodowe choć podporządkowuje się obozowi prezydenckiemu jest uważana za partię prezentującą najbardziej nacjonalistyczne stanowisko ze wszystkich parlamentarnych stronnictw kraju.

 

Szczególnym echem odbił się w Uzbekistanie wpis jednego z parlamentarzystów tej partii na Telegramie. Aliszer Kadyrow wyraził w środę na swoim kanale na tym serwisie obawy związane z tym, że według niego Uzbecy coraz częściej oddają dzieci do szkół z rosyjskim językiem nauczania. Mimo trzech dekad jakie minęły od rozpadu Związku Radzieckiego język ten nadal odgrywa ważna rolę w systemie oświaty i życiu społecznym. Wiceprzewodniczący izby niższej parlamentu Uzbekistanu wyliczył w środę, że już 90 proc. uczniów tego rodzaju placówek w Taszkencie stanowią dzieci etnicznych Uzbeków.

Kadyrow uznał, że w ucząc się w szkołach rosyjskojęzycznych dzieci Uzbeków mogą utracić swoją tożsamość narodową. “Zwróćcie uwagę, aż do 5-6 klasy dziecko całą swoją uwagę poświęca na opanowanie języka rosyjskiego. Oczywiście nie może nauczyć się innych ważnych przedmiotów, ponieważ nie rozumie ich po rosyjsku. W tym czasie zaczyna się drugi szok: w klasach starszych praktycznie nie ma nauczycieli, którzy byliby w stanie uczyć nauk ścisłych w języku rosyjskim. W rezultacie dziecko jest zmuszone studiować matematykę i fizykę w języku uzbeckim, ale nie rozumie języka uzbeckiego. Przez ten podwójny szok dziecko “przyciąga” język rosyjski, kończy szkołę z obrzydzeniem do takich słów jak wartości narodowe, ojczyzna, duchowość.” – słowa Kadyrowa zacytowała agencja informacyjna Fergana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„W Konstytucji obiecano, że w Uzbekistanie zostaną stworzone warunki do rozwoju języków wszystkich narodów zamieszkujących ten kraj. Ta obietnica jest w pełni wypełniana i powinna być nadal wypełniana. Ale nie można dopuścić do tego, by z powodu naszej wielkoduszności, nowe pokolenie Uzbeków składało się z ludzi, którzy nie utożsamiają się [jako Uzbecy] nie znają swojego języka ojczystego.” – napisał wiceprzewodniczący Izby Ustawodawczej.

Czytaj także: Nowy prezydent Kirgistanu o statusie języka rosyjskiego

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply