Były prezydent USA George W. Bush pomylił Ukrainę z Irakiem. W efekcie ostro skrytykował amerykańską inwazję na Irak, do której doszło za jego prezydentury.

Do niezwykłej wpadki byłego prezydenta USA George’a W. Busha doszło w środę podczas jego wystąpienia na jednej z uczelni w Dallas. Podczas 10-minutowego przemówienia Bush skrytykował prezydenta Rosji Władimira Putina za “fałszowanie wyborów”, brutalne tłumienie protestów społecznych i wsadzanie do więzień przeciwników politycznych. Były prezydent chciał przekonać słuchaczy, że taka polityka doprowadziła do inwazji na Ukrainę, ale pomylił ten kraj z Irakiem, przez co doszło do niezwykłej gafy.

„Rezultatem jest brak mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi politycznej w Rosji i decyzja jednego człowieka o rozpoczęciu całkowicie nieuzasadnionej i brutalnej inwazji na Irak” – powiedział Bush, po czym poprawił się: „To znaczy na Ukrainę”. Jego pomyłka wywołała śmiech na widowni, a także samego byłego prezydenta.

Co ciekawe, Bush dodał po chwili, że “[na] Irak też”, co oznaczałoby, że krytykuje też inwazję, do której doszło za jego prezydentury. Być może był to żart, ponieważ były prezydent zrzucił pomyłkę na karb swojego wieku.

Nagranie gafy byłego prezydenta zamieszczone na Twitterze przez dziennikarza Dallas Bews Michaela Williamsa zyskało do tej pory 15,9 mln wyświetleń.

George W. Bush był prezydentem USA w czasie, gdy państwo to dokonało inwazji na Irak w 2003 roku. Inwazję uzasadniano posiadaniem przez Irak broni chemicznej, której później nie znaleziono. Wojna w Iraku również spotykała się z zarzutami o brutalność i brak uzasadnienia.

CZYTAJ TAKŻE: George W. Bush krytykuje wycofanie sił USA z Afganistanu

Kresy.pl / dallasnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply