Obywatel Uzbekistanu Sajfułła Sajpow zostal uznany przez amerykański sąd za winnego przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku w 2017 r.

Uzbek został skazany przez amerykański sąd na osiem kolejnych wyroków dożywocia i 260 lat więzienia, jak podał w środę Departament Sprawiedliwości USA. Komentując decyzję, prokurator generalny Merrick B. Garland powiedział: „Wyrok oznacza, że ​​Sajfułła Sajpow spędzi resztę życia w więzieniu federalnym za brutalne morderstwo ośmiu niewinnych ofiar w starannie zaplanowanym ataku terrorystycznym ISIS” – zacytował portal Fergana.

Z kolei prokurator okręgu południowego Nowego Jorku Damian Williams wyjaśnił, że „osiem wyroków dożywocia to osiem żyć, które Sajpow ukradł, dokonując ataku terrorystycznego, a 260 lat więzienia to maksymalna kara za 18 usiłowań zabójstwa, w tym czterech dzieci”.

W styczniu 2023 roku ława przysięgłych uznała obywatela Sajpowa za winnego przeprowadzenia ataku terrorystycznego i zabójstwa ośmiu osób w Nowym Jorku w 2017 roku. W marcu poinformowano, że ława przysięgłych biorąca udział w procesie Sajpowa nie osiągnęła jednomyślnego wyroku wymaganego do wydania wyroku śmierci, co sugerowało, że karą będzie dożywocie.

Sajpow urodził się w 1988 r. w ówczesnej stolicy Uzbeckiej SRR Taszkencie. Do USA przeprowadził się w 2010 r. wygrawczy w loterii tak zwaną „zieloną kartę” umożliwiającą legalne osiedlenie się w tym kraju. Za Atlantykiem założył rodzinę, pracował jako kierowca ciężarówek oraz w ramach systemu Uber.

31 października 2017 r. Sajpow wjechał z dużą prędkością pickupem na pas przeznaczony dla rowerzystów wzdłuż jednej z nowojorskich ulic nad brzegiem rzeki Hudson, miażdżąc każdego, kto stanął mu na drodze. W ataku, który władze USA nazwały zamachem terrorystycznym, zginęło osiem osób, a kilkanaście zostało rannych. Sprawca został ranny i aresztowany. Saipow przyznał, że działał pod wpływem ideologii grupy terrorystycznej tak zwanego „Państwa Islamskiego”.

Czytaj także: Nowy Jork: Nożownik zaatakował Salmana Rushdiego

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz