Departament Stanu zaprzeczył we wtorek wieczorem, że rozważa wspólny z sojusznikami bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Wcześniej rzecznik Departamentu Stanu nie wykluczył takiej możliwości.

We wtorek rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, odpowiadając na pytania dziennikarzy, przyznał, że Stany Zjednoczone będą omawiać z sojusznikami możliwość wspólnego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Pekinie, aby zaprotestować przeciwko represjom wobec mniejszości i poważnym naruszeniom praw człowieka w Chinach.

„Skoordynowane podejście będzie leżało nie tylko w naszym interesie, ale także w interesie naszych sojuszników i partnerów” – powiedział dziennikarzom Ned Price. Podkreślił jednak, że ostateczna decyzja nie została podjęta.

Price został zapytany o możliwy bojkot igrzysk po tym, jak niektórzy republikańscy kongresmeni zażądali od prezydenta Joe Bidena uzasadnienia udziału USA w tej imprezie. Republikanów zirytowało poparcie Bidena dla decyzji ligi baseballowej o przeniesieniu Meczu Gwiazd z Atlanty, w proteście przeciwko nowemu prawu wyborczemu w stanie Georgia. Zarzucili oni administracji, że wykazuje się hipokryzją nie bojkotując igrzysk olimpijskich w Chinach.

We wtorek wieczorem Departament Stanu odciął się od wypowiedzi swojego rzecznika. „Nasze stanowisko w sprawie igrzysk olimpijskich w 2022 roku nie uległo zmianie. Nie omawialiśmy i nie omawiamy żadnego wspólnego bojkotu z sojusznikami i partnerami” – napisał wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu w oświadczeniu przesłanym e-mailem do telewizji CNBC.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach od 4 do 20 lutego 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania na możliwą konfrontację z USA

Kresy.pl / CNBC

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply