Rosyjski Ruch Imperialny (RID) został wpisany przez władze USA na listę organizacji terrorystycznych. Waszyngton oceniał, że RID jest organizacją rasistowską.

Na razie brak oficjalnej informacji o uznaniu RID za organizację terrorystyczną. O takim posunięciu władz USA agencję informacyjną Reutera poinformował chcący pozostać anonimowym wysoki urzędnik Departamentu Stanu. Nieoficjalną informację Reutera szeroko podają dalej rosyjskie środki masowego przekazu. Już wcześniej o takich zamiarach amerykańskiego administracji Donalda Trumpa napisała gazeta “New York Times”.

Taka decyzja Departamentu Stanu oznaczać będzie zamrożenie wszelkich środków finansowych umieszczonych przez członków organizacji w amerykańskich bankach, zakaz wjazdu dla nich na terytorium USA, zaś obywatele tego państwa nie będą mogli zawierać żadnych umów i transakcji z członkami RID. “New York Times” twierdzi też, że przywódcy organizacji Stanisław Worobiow, Denis Garijew oraz Nikołaj Truszałow mogą zostać określeni terrorystami.

Rosyjski Ruch Imperialny to organizacja określająca się jako “narodowo-patriotyczna i monarchiczna”. Organizacja deklaruje cel przywrócenia carskiego samodzierżawia jako naturalnego dla Rosjan systemu politycznego. Chce także bronić prawosławia i pozycji Cerkwi w życiu społecznym odrzucając liberalizm i demokrację. Jednak według poniedziałkowych informacji medialnych RID został przez władze USA zakwalifikowany jako organizacja “białych suprematystów” czyli rasistowska

RID nigdy nie organizował zamachów, ani nie jest zakazany w Rosji, choć jej władze wpisały stronę internetową organizacji i niektóre jej materiały drukowane na listę “materiałów ekstremistycznych”. Ruch współpracował w przeszłości z nacjonalistycznymi ruchami nacjonalistycznymi, które zostały zdelegalizowane przez władze takimi jak Ruch Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNM) i Russkije.

Czytaj także: Rosyjscy nacjonaliści kwestionują granice Białorusi

rbc.ru/tass.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply