Rosyjski Ruch Imperialny (RID) został wpisany przez władze USA na listę organizacji terrorystycznych. Waszyngton oceniał, że RID jest organizacją rasistowską.

Na razie brak oficjalnej informacji o uznaniu RID za organizację terrorystyczną. O takim posunięciu władz USA agencję informacyjną Reutera poinformował chcący pozostać anonimowym wysoki urzędnik Departamentu Stanu. Nieoficjalną informację Reutera szeroko podają dalej rosyjskie środki masowego przekazu. Już wcześniej o takich zamiarach amerykańskiego administracji Donalda Trumpa napisała gazeta „New York Times”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Taka decyzja Departamentu Stanu oznaczać będzie zamrożenie wszelkich środków finansowych umieszczonych przez członków organizacji w amerykańskich bankach, zakaz wjazdu dla nich na terytorium USA, zaś obywatele tego państwa nie będą mogli zawierać żadnych umów i transakcji z członkami RID. „New York Times” twierdzi też, że przywódcy organizacji Stanisław Worobiow, Denis Garijew oraz Nikołaj Truszałow mogą zostać określeni terrorystami.

Rosyjski Ruch Imperialny to organizacja określająca się jako „narodowo-patriotyczna i monarchiczna”. Organizacja deklaruje cel przywrócenia carskiego samodzierżawia jako naturalnego dla Rosjan systemu politycznego. Chce także bronić prawosławia i pozycji Cerkwi w życiu społecznym odrzucając liberalizm i demokrację. Jednak według poniedziałkowych informacji medialnych RID został przez władze USA zakwalifikowany jako organizacja „białych suprematystów” czyli rasistowska

RID nigdy nie organizował zamachów, ani nie jest zakazany w Rosji, choć jej władze wpisały stronę internetową organizacji i niektóre jej materiały drukowane na listę „materiałów ekstremistycznych”. Ruch współpracował w przeszłości z nacjonalistycznymi ruchami nacjonalistycznymi, które zostały zdelegalizowane przez władze takimi jak Ruch Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNM) i Russkije.

Czytaj także: Rosyjscy nacjonaliści kwestionują granice Białorusi

rbc.ru/tass.ru/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz