Pomimo kryzysu związanego z epidemią koronawirusa Stany Zjednoczone nie rezygnują z planów wznowienia nadawania Radia Wolna Europa (RWE) na Węgrzech. Powodem ponownego uruchomienia programu ma być „ograniczanie wolności prasy na Węgrzech” – napisało w czwartek Deutsche Welle.

Amerykańska rządowa rozgłośnia Radio Wolna Europa nadawała audycje do wielu krajów bloku wschodniego od drugiej połowy lat 40. ubiegłego wieku. Pomimo zagłuszania przez komunistyczne władze często była jedynym alternatywnym wobec państwowych mediów źródłem informacji dla obywateli tych państw. Po upadku „żelaznej kurtyny” stacja zakończyła nadawanie w krajach, które poszły w kierunku zachodniej demokracji, w tym na Węgrzech. Po 27 latach Agencja ds. Globalnych Mediów USA (US Agency for Global Media), zajmująca się „dostarczaniem obiektywnych wiadomości i informacji w krajach, w których prasa jest ograniczana”, ponownie uruchamia nadawanie RWE na Węgrzech.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak powiedział Deutsche Welle dyrektor RWE Jamie Fly, węgierska redakcja radia chce rozpocząć nadawanie w połowie 2020 roku. Program będzie powstawał w formie cyfrowej – na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. W redakcji węgierskiej ma pracować 10 dziennikarzy.

Jak twierdzi DW, na rynku medialnym na Węgrzech „brakuje neutralnych źródeł informacji” z powodu przejęcia kontroli nad większością mediów przez rząd Viktora Orbana. Ostatnio węgierski premier po raz kolejny został poddany krytyce z powodu wprowadzenia kar za szerzenie nieprawdziwych informacji w związku z epidemią koronawirusa. Zdaniem jego przeciwników przepisy te mogą być wykorzystywane do uciszania prasy.

W materiałach Agencji ds. Globalnych Mediów USA Węgry są otwarcie krytykowane. W 2019 roku, gdy podejmowano decyzję o odbudowaniu Redakcji Węgierskiej RWE, Agencja stwierdziła, że „w ostatnich latach Węgry odnotowały gwałtowny spadek wolności mediów”.

Nie tylko Węgry znalazły się na cenzurowanym Amerykanów. Z tych samych powodów w 2019 roku RWE wznowiło nadawanie w Rumunii i Bułgarii.

Decyzję USA skomentował w mediach społecznościowych politolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Adam Wielomski. Amerykanie wznowili nadawanie Radia Wolna Europa po węgiersku. Mówiąc po ludzku: węgierska opozycja podpisała cyrograf z CIA, że jak dojdzie do władzy, to dopilnuje interesów amerykańskich „inwestorów”. – napisał naukowiec.

CZYTAJ TAKŻE: USA straszą Węgry Rosją i wzywają do ułożenia relacji z Ukrainą

Kresy.pl / dw.com / usagm.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz