Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, John Bolton zadeklarował, że Waszyngton utrzyma zawieszenie sankcje na współpracę z Iranem w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej.

Informację taką podał w czwartek portal Middle East Monitor za agencją informacyjną Reuters. Według niego USA odnowią zwolnienia z sankcji wobec tych podmiotów, które współpracują z Irańczykami w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Zwolnienia miałyby obowiązywać przez 90 dni. Jednocześnie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, John Bolton zapowiedział, że Waszyngton będzie się „przyglądał bardzo, bardzo uważnie” kooperacji krajów trzecich z Teheranem na tej płaszczyźnie.

Jak podkreśla Middle East Monitor państwami, które współpracują obecnie z Irańczykami w dziedzinie energetyki jądrowej są Rosja i Chiny. Władze USA już w maju przedłużyły zawieszenie stosowania sankcji w tej dziedzinie na okres 90 dni, a Bolton zapowiedział ich kolejne zawieszenie.

Portal przypomina, że deklaracja tego urzędnika nastąpiła po tym, gdy władze USA zdecydowały o nałożeniu sankcji personalnych nawet na irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa.

W zeszłym roku USA wycofały się z wielostronnej umowy w sprawie irańskiego programu jądrowego zawartej w 2015 r. – JCPOA. Waszyngton przywrócił sankcje wobec Irańczyków i zagroził, że zostaną nimi objęte wszelkie podmioty współpracujące i zawierające transakcje z podmiotami irańskimi. Spowodowało to wycofanie się wielu państw z handlu z Iranem, szczególnie z kupowania irańskiej ropy naftowej, której sprzedaż ma duże znaczenie dla gospodarki tego kraju. Poziom wydobycia w ropy jest obecnie w Iranie najniższy od lat 80 XX wieku.

Czytaj także: Iran: Nowe sankcje USA zamykają drzwi dyplomacji

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz