Trump: Rosja powinna dołączyć do G7 [+VIDEO]

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, tuż przed wylotem do Kanady na spotkanie przywódców państw grupy G7, że Rosja powinna wrócić do tego grona. – podała agencja Reutera.

Trump przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że przed wyrzuceniem Rosji z tej grupy, nazywano ją G8. – Rosja powinna być na tym spotkaniu. Dlaczego spotykamy się bez Rosji? – mówił Trump dodając, że doradzałby pozostałym przywódcom G7 podjęcie decyzji o przywróceniu członkostwa Rosji w tym gronie. – Powinni pozwolić wrócić Rosji, ponieważ powinniśmy mieć Rosję przy stole rozmów. – argumentował Trump.Członkostwo Rosji w grupie najbardziej wpływowych państw świata zostało zawieszone w 2014 roku po aneksji Krymu. Grupa zmieniła wówczas nazwę z G8 na G7.

Do pomysłu Trumpa ustosunkowały się już Kanada, Włochy a także sama Rosja. Rzecznik kanadyjskiego premiera oświadczył, że stanowisko Kanady w kwestii zawieszenia Rosji nie uległo zmianie. Natomiast włoski premier Giuseppe Conte, zaprzysiężony w ubiegłym tygodniu, stwierdził, że zgadza się z opinią Trumpa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował, że obecnie Rosja „kładzie akcent na inne formaty”. Wcześniej Pieskow twierdził, że znaczenie grupy dla Rosji zmniejsza się z roku na rok z powodu „zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych”. Według niego rośnie znaczenie grupy G20, „w której Rosja bierze aktywny udział”.

W ubiegłym tygodniu powrót Rosji do G7 wykluczyła Angela Merkel.

W skład grupy G7 wchodzą USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina została zaproszona na spotkanie grupy G7

Kresy.pl / Reuters / tvn24.pl / TASS

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz