Trump: Rosja powinna dołączyć do G7 [+VIDEO]

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, tuż przed wylotem do Kanady na spotkanie przywódców państw grupy G7, że Rosja powinna wrócić do tego grona. – podała agencja Reutera.

Trump przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że przed wyrzuceniem Rosji z tej grupy, nazywano ją G8. – Rosja powinna być na tym spotkaniu. Dlaczego spotykamy się bez Rosji? – mówił Trump dodając, że doradzałby pozostałym przywódcom G7 podjęcie decyzji o przywróceniu członkostwa Rosji w tym gronie. – Powinni pozwolić wrócić Rosji, ponieważ powinniśmy mieć Rosję przy stole rozmów. – argumentował Trump.

Członkostwo Rosji w grupie najbardziej wpływowych państw świata zostało zawieszone w 2014 roku po aneksji Krymu. Grupa zmieniła wówczas nazwę z G8 na G7.

Do pomysłu Trumpa ustosunkowały się już Kanada, Włochy a także sama Rosja. Rzecznik kanadyjskiego premiera oświadczył, że stanowisko Kanady w kwestii zawieszenia Rosji nie uległo zmianie. Natomiast włoski premier Giuseppe Conte, zaprzysiężony w ubiegłym tygodniu, stwierdził, że zgadza się z opinią Trumpa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował, że obecnie Rosja „kładzie akcent na inne formaty”. Wcześniej Pieskow twierdził, że znaczenie grupy dla Rosji zmniejsza się z roku na rok z powodu „zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych”. Według niego rośnie znaczenie grupy G20, „w której Rosja bierze aktywny udział”.

W ubiegłym tygodniu powrót Rosji do G7 wykluczyła Angela Merkel.

W skład grupy G7 wchodzą USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina została zaproszona na spotkanie grupy G7

Kresy.pl / Reuters / tvn24.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply