Protesty w Iranie mają wsparcie amerykańskiego prezydenta.

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny poparł antyrządowe wystąpienia na ulicach irańskich miast. Publikując w środę na Twitterze kolejny wpis obiecał amerykańskie wsparcie dla Irańczyków.

Szacunek dla narodu irańskiego, który próbuje odwołać tamtejszy skorumpowany rząd. Zobaczycie wielkie wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych w odpowiednim czasie! – napisał Trump w środę na Twitterze.

Nie były to pierwsze wyrazy poparcia amerykańskiego prezydenta dla protestujących w Iranie. W poniedziałek napisał na Twitterze, że „Iran upada pod każdym względem, pomimo okropnego porozumienia zawartego z nim przez administrację Obamy”.

Wspaniali Irańczycy byli represjonowani przez wiele lat. Są spragnieni jedzenia i wolności. Bogactwo Iranu jest rabowane, wraz z prawami człowieka. CZAS NA ZMIANĘ! – napisał wtedy Trump.

Dzisiejsze oświadczenie Trumpa pojawiło się w chwili, gdy agencje doniosły o wielotysięcznych prorządowych marszach zorganizowanych w kilku miastach Iranu. Agencja Reutera podaje, że irańska telewizja państwowa pokazała relacje na żywo z demonstracji w miastach Kermanszah, Ilam i Gorgan. W mieście Kom demonstranci krzyczeli „śmierć amerykańskim najemnikom!” Swoje poparcie dla rządu wyrazili także mieszkańcy trzeciego największego miasta Iranu Isfahanu oraz Abadanu i Chorramszahr.

W ostatnich dniach stosunkowo nieduże protesty, które zaczęły się pod koniec grudnia, w kilku dużych irańskich miastach przerodziły się w antyrządowe demonstracje. Bezpośrednią przyczyną demonstracji był protest przeciwko podwyżkom cen, bezrobociu i korupcji. Z czasem pojawiły się na nich również hasła antyrządowe, skierowane głównie przeciwko prezydentowi Hassanowi Rouhaniemu oraz Ajatollahowi Chamaneiemu, a także mułłom. Krytykowano też m.in. zaangażowanie Iranu w konflikt w Syrii. Jak informowaliśmy wcześniej, podczas demonstracji w Iranie coraz częściej dochodziło do zamieszek i starć z irańską policją i służbami. Agencja Reuters podaje, że zginęło w nich 21 osób.

W poniedziałek irańskie Ministerstwo Wywiadu i Bezpieczeństwa podało, że zidentyfikowało i aresztowało „agentów stojących za zamieszkami”, które towarzyszyły ostatnim protestom w wielu irańskich miastach i miejscowościach. Nie sprecyzowano, o jakie osoby chodzi i ile osób w tej sprawie zatrzymano.

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply