Prezes amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla sprzedał 62 proc. posiadanych przez siebie akcji tej firmy tego samego dnia, gdy ogłoszono wstępny sukces szczepionki na COVID-19 opracowywanej przez Pfizera wspólnie z niemiecką firmą BioNTech.

Jak ustalił Business Insider, Albert Bourla sprzedał w poniedziałek 132 508 akcji Pfizera po średniej cenie 41,94 dolary za jedną akcję, co przyniosło mu wpływy wielkości 5,6 mln dolarów. Cena sprzedaży akcji niemal równała się 52-tygodniowemu maksimum po tym, jak ogłoszenie wstępnego sukcesu szczepionki wywindowało kurs akcji Pfizera o prawie 15 proc. w górę w ciągu jednego dnia.

Bourla wciąż posiada 81 812 akcji koncernu. Poniedziałkowa transakcja była częścią planu przyjętego 19 sierpnia, pozwalającego pracownikom firmy sprzedawać swoje akcje zgodnie z przepisami dotyczącymi wykorzystywania informacji poufnych.

Pfizer jak dotychczas nie odpowiedział na prośbę Business Insider o skomentowanie transakcji swojego szefa.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Pfizer podał, że tymczasowa analiza przeprowadzona przez niezależną komisję monitorującą dane z później fazy testów daje nadzieję na 90-procentową skuteczność szczepionki na COVID-19 opracowywanej wspólnie z niemiecką firmą BioNTech. Analiza dotyczyła 94 infekcji zarejestrowanych do tej pory w badaniu obejmującym prawie 44 tys. osób w Stanach Zjednoczonych i pięciu innych krajach. Pfizer nie przedstawił więcej szczegółów na temat stwierdzonych infekcji i ostrzegł, że ​​początkowy współczynnik ochrony może ulec zmianie do czasu zakończenia badania. Komunikat firmy wywołał natychmiastowe poprawienie nastrojów inwestorów na rynkach finansowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Natychmiast zareagowały też władze UE oraz Polski. Unia Europejska zapowiedziała podpisanie umowy na zakup 300 mln sztuk szczepionki od Pfizera (podpisano ją w środę), a premier Morawiecki podał, że uzgodnił zasady dystrybucji szczepionki z szefową Komisji Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / businessinsider.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz