Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan przybył w poniedziałek do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą, aby spotkać się z amerykańskimi dowódcami i afgańskimi przywódcami w ramach dążenia do pokoju z talibami. – podaje agencja AP.

Shanahan spotka się w Kabulu z prezydentem Aszrafem Ghanim, któremu nie podoba się, że Waszyngton prowadzi za jego plecami rozmowy z talibami na temat zakończenia trwającej 17 lat wojny.

Przed wyjazdem szef Pentagonu powiedział dziennikarzom, że nie leci do Afganistanu z instrukcjami odnośnie wycofania wojsk. „Nie zostałem skierowany do zlikwidowania naszych sił w Afganistanie” – mówił Shanahan.

Według niego ważne jest, by w rozmowach na temat przyszłości Afganistanu brały władze w Kabulu. „Afgańczycy muszą decydować o tym, jak będzie wyglądał Afganistan w przyszłości. Tu nie chodzi o USA, ale o Afganistan” – powiedział Shanahan.

Jak dotychczas talibowie odmawiali rozmawiania z władzami w Kabulu uważając je za „amerykańskie marionetki”. W związku z tym rozmowy toczyły się bezpośrednio z Amerykanami – w Katarze, oraz z afgańską opozycją – w Moskwie, co niepokoiło prezydenta Ghaniego.

Shanahan spotkał się już z generałem Scottem Millerem, dowódcą sił USA i NATO w Afganistanie. Później poleciał do bazy wojskowej Morehead, gdzie spotkał się z afgańskimi komandosami szkolonymi przez Amerykanów, uważanymi za najzdolniejszy element armii afgańskiej. Według niego są oni coraz skuteczniejsi w walce z talibami.

Przypomnijmy, że w styczniu doszło do spotkania przedstawicieli talibów z Amerykanami w Dosze, które Trump nazwał „konstruktywnymi”. Do dalszych rozmów ma dojść 25. lutego. W ostatnim tygodniu delegacja talibów spotkała się z afgańską opozycją na dwudniowych rozmowach w Moskwie. Strony zgodziły się co do potrzeby wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu, choć nie określono, kiedy miałoby to nastąpić.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: szef Pentagonu rezygnuje, w tle decyzje Trumpa o wycofaniu się z Syrii i Afganistanu

Kresy.pl / AP / AFP

Szef Pentagonu przybył do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą
5 (100%) 2 głosów.

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz