Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan przybył w poniedziałek do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą, aby spotkać się z amerykańskimi dowódcami i afgańskimi przywódcami w ramach dążenia do pokoju z talibami. – podaje agencja AP.

Shanahan spotka się w Kabulu z prezydentem Aszrafem Ghanim, któremu nie podoba się, że Waszyngton prowadzi za jego plecami rozmowy z talibami na temat zakończenia trwającej 17 lat wojny.

Przed wyjazdem szef Pentagonu powiedział dziennikarzom, że nie leci do Afganistanu z instrukcjami odnośnie wycofania wojsk. „Nie zostałem skierowany do zlikwidowania naszych sił w Afganistanie” – mówił Shanahan.

Według niego ważne jest, by w rozmowach na temat przyszłości Afganistanu brały władze w Kabulu. „Afgańczycy muszą decydować o tym, jak będzie wyglądał Afganistan w przyszłości. Tu nie chodzi o USA, ale o Afganistan” – powiedział Shanahan.

Jak dotychczas talibowie odmawiali rozmawiania z władzami w Kabulu uważając je za „amerykańskie marionetki”. W związku z tym rozmowy toczyły się bezpośrednio z Amerykanami – w Katarze, oraz z afgańską opozycją – w Moskwie, co niepokoiło prezydenta Ghaniego.

Shanahan spotkał się już z generałem Scottem Millerem, dowódcą sił USA i NATO w Afganistanie. Później poleciał do bazy wojskowej Morehead, gdzie spotkał się z afgańskimi komandosami szkolonymi przez Amerykanów, uważanymi za najzdolniejszy element armii afgańskiej. Według niego są oni coraz skuteczniejsi w walce z talibami.

Przypomnijmy, że w styczniu doszło do spotkania przedstawicieli talibów z Amerykanami w Dosze, które Trump nazwał „konstruktywnymi”. Do dalszych rozmów ma dojść 25. lutego. W ostatnim tygodniu delegacja talibów spotkała się z afgańską opozycją na dwudniowych rozmowach w Moskwie. Strony zgodziły się co do potrzeby wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu, choć nie określono, kiedy miałoby to nastąpić.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA: szef Pentagonu rezygnuje, w tle decyzje Trumpa o wycofaniu się z Syrii i Afganistanu

Kresy.pl / AP / AFP

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz