Zdaniem sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa zmiany klimatu to kolejna przeszkoda w osiągnieciu równości pomiędzy płciami.

Jak podaje agencja dpa, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku na inauguracji 66. Konferencji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, że zmiany klimatyczne w nieproporcjonalnym stopniu dotykają kobiety i dziewczęta, utrudniając drogę do pełnej równości.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wszędzie kobiety i dziewczęta stoją w obliczu największych zagrożeń i najgłębszej krzywdy” – powiedział Guterres.

Jego zdaniem kobiety są również w dużej mierze wykluczone z podejmowania decyzji o walce ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi. Jako przykład podawał wyliczenie wskazujące, że jedynie 15% ministrów ochrony środowiska na świecie to kobiety.

„Nadal żyjemy ze skutkami tysiącleci patriarchatu, które wykluczają kobiety i uniemożliwiają usłyszenie ich głosów” – powiedział Guterres. „Nie możemy zrealizować żadnego z naszych celów bez wkładu wszystkich. Dlatego wszyscy – w tym mężczyźni i chłopcy – powinni działać na rzecz praw kobiet i równości płci” – uważa szef ONZ.

66. konferencja Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, która koncentruje się na zmianach klimatycznych, ma potrwać do 25 marca – podaje dpa.

Według materiałów ONZ kobiety są bardziej narażone z powodu zmian klimatu, ponieważ stanowią biedniejszą i mniej wykształconą od mężczyzn część ludzkości. W efekcie kobiety mają być mniej zdolne do stawienia czoła zmianom klimatycznym.

CZYTAJ TAKŻE: ONZ twierdzi, że zmiana klimatu nie zwolniła

Kresy.pl / dpa / un.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz