Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zajmie się Ukrainą

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jeszcze w tym tygodniu zadecyduje czy wszcząć postępowanie w sprawie działań Rosjan na Ukrainie.

W poniedziałek służba prasowa Trybunału w Hadze opublikowała na Twitterze oficjalne pismo w kwestii wniosku, którego złożenie ogłosił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraińcy chcą aby Trybunał ocenił zbrojną agresję Rosji na Ukrainę, jaka rozpoczęta została 24 lutego bieżącego roku. Zełenski oskarżył Rosjan o manipulowanie pojęciem “ludobójstwa” w celu uzasadnienia ataku zbrojnego.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek pismem Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma zająć się ukraińskim wnioskiem w środę. Trybunał “wyda swój nakaz w sprawie dotyczącej zarzutów ludobójstwa na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa”. Posiedzenie tego organu ma rozpocząć się o godz. 16 czasu miejscowego.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę na szeroką skalę. Stało się to cztery dni po uznaniu przez nią państwowości separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Od tego czasu w ciężkich walkach i przy znacznych stratach siły rosyjskie podeszły pod Kijów, opanowały większą część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Oddziały rosyjskie od dłuższego czasu nie są w stanie zdobyć Czernihowa i Charkowa. Otoczony został także Mariupol.

USA i Unia Europejska zareagowały na w0jnę nakładając rozległe sankcje na Rosję, rosyjskie osoby fizyczne i prawne.

W trakcie konfliktu Rosjanie przeprowadzały ostrzał artyleryjski miast ukraińskich, w wyniku czego pociski spadały także na budynki mieszkalne powodując straty wśród cywilów. Z kolei Rosjanie oskarżyli stronę ukraińską o ostrzał budynków mieszkalnych w Doniecku.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply