Ambasador RP w Waszyngtonie wydał specjalne oświadczenie w związku z informacjami na temat Marszu Niepodległości, które ukazały się w artykule Grossa na łamach New Jork Timesa.

Ambasador Piotr Wilczek zareagował na artykuł Jana T. Grossa pt. Poles Cry for „Pure Blood”. Again, który ukazał się w piątek na łamach New York Timesa. W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na stronie ambasady dyplomata uznał artykuł Grossa za „tendencyjny, fałszywy i uprzedzony” i złamanie wszelkich reguł obiektywności.

Według Wilczka artykuł w New Jork Timesie jest emanacją uprzedzonych wobec Polski poglądów Grossa. Amerykański publicysta od początku do końca manipuluje wydarzeniami, dopasowując je do swoich poglądów krytycznych wobec Polaków i polskiego patriotyzmu, uważa dyplomata.

Jak podkreślił ambasador, „obecność wściekłej grupy nacjonalistów jest godna potępienia, ale to nie jest reprezentuje całego Marszu Niepodległości w Warszawie”.

Wilczek skomentował twierdzenia Grossa, jakoby dziesiątki tysięcy demonstrantów krzyczało w Warszawie „Sieg Heil”. Według dyplomaty polska policja obecnie analizuje nagrania z Marszu Niepodległości i jeśli jest tak, jak twierdzi amerykański publicysta, z pewnością zostanie to odkryte przez odpowiednie służby.

Ambasador przypomniał także, że polskie władze, włącznie z prezydentem i premierem, potępiły ksenofobię i rasizm. „W Polsce nie ma odradzającego się złego dżina faszyzmu, panie Gross” – pisze Piotr Wilczek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, na łamach „New York Times” Jan T. Gross skrytykował ostatni Marsz Niepodległości w Warszawie. Napisał m.in., że marsz współorganizowały „dwie organizacje neofaszystowskie”, a dziesiątki tysięcy uczestników krzyczało „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!”. Jego zdaniem to zagrożenie dla UE i liberalnej demokracji.

Jeśli chcesz wiedzieć, dokąd zmierza Polska, nie szukaj dalej niż wydarzenia z ostatniej soboty w Warszawie – napisał Gross na łamach „NYT”. – Dziesiątki tysięcy ludzi – wielu młodych mężczyzn, a także niektórzy rodzice z dziećmi – przybywali do stolicy Polski, aby świętować Dzień Niepodległości w marszu zorganizowanym częściowo przez dwie organizacje neofaszystowskie.

Wymachiwali biało-czerwonymi polskimi flagami, potrząsali płonącymi pochodniami i mieli na sobie symbole „białej siły”. Nieśli transparenty z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” i krzyczeli: „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!” – czytamy w artykule.

– Kilkadziesiąt nieprawdopodobnie odważnych kobiet poszło na marsz, aby zaprotestować. Po wejściu w tłum wyjęły transparent z napisem „Stop faszyzmowi”. Zostały natychmiast zaatakowane. Plakat został rozerwany. Manifestanci powalili część kobiet na ziemię, inne zaczęli kopać – kontynuował, opisując swoje wyobrażenie nt. Marszu Niepodległości.

Zdaniem Grossa, „polscy przywódcy wypuścili z butelki złego dżina”. – To, czego byliśmy świadkami na ulicach Warszawy, stanowi zagrożenie nie tylko dla liberalnej demokracji w Polsce, ale także dla stabilności i dobrobytu Unii Europejskiej.

Kresy.pl / waszyngton.msz.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Laszka
    Laszka :

    Moim zdaniem nie polemika, ale oddanie sprawy dobrej kancelarii adwokackiej, kilka milionow dolarow odszkodowania, za szkalowanie panstwa i jego mieszkancow ostudziloby w przyszlosci pisaczy podobnych paszkwili.

    A swoja droga, co ten Gross musi byc winny Polakom, Polsce, ze tak jej nie lubi. Bo przewaznie zwalcza sie kogos wobec kogo ma sie dlug wdziecznosci. A on o bialo-czerwonej fladze mowi jakby z obrzydzeniem, jakby nic gorszego nie moglo powiewac. Reaguje na nie jak diabel na wode swiecona. Moze to ma cos wspolnego z Jedwabnem? Wie , ze bezpodstawnie Polakow oskarzyl, i boi sie, ze prawda wyjdzie na jaw. Na zlodzieju czapka gore. A czerwono-czarnych na Ukrainie nie widzi. Mnie to w ogole dziwi. W Polsce wyjda ludzie na Ulice swietowac wazne swieto panstwowe, to sa nazywani faszystami, rasistami i nie wiem co jeszcze, a na Ukrainie marsze w umundurowaniu SS ze swastykami, z hitlerowskimi okszykami, i nikt tego nie chce widziec.

    Dziwny ten atak na Polske. Pewnie „Gorale” -i nie tylko-sie boja, ze w Polce ludzie sie budza, coraz wiecej z przeszlosi jest odkrywane. W badaniach genetycznych wychodzi, ze nie bylo zadnych germanow, ze tereny byly przez Sowian zamieszkiwane. Niektorzy beda musieli rozne rzeczy odszczekac, a moze jeszcze Polsce odszkodowanie zaplacic za zniszczenia wojenne? Mysla, ze taka nagonka cos zmieni, ona tylko odsieje zdrajcow, a Polacy sie nareszcze zjednocza.