Podano prawdopodobną datę spotkania Trumpa i Zełenskiego

Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem najpewniej odbędzie się w dniach 24-28. września br. – podał ukraiński portal „Apostrof” powołując się na swoje źródła.

Spotkanie prezydentów USA i Ukrainy miałoby zostać zorganizowane podczas 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, która odbędzie się w tych dniach w Nowym Jorku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się podczas wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezydent Ukrainy przygotowuje się do wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” – ujawniło źródło ukraińskiego portalu. Według niego obie strony są zainteresowane spotkaniem i rozpoczęły już do niego przygotowania.

Głównymi tematami rozmowy Trumpa i Zełenskiego mają być kontynuacja amerykańskiego wsparcia militarnego i gospodarczego dla Ukrainy oraz uzgodnienie stanowisk wobec układania się stosunków pomiędzy Rosją a krajami europejskimi.

Jeśli chodzi o pomoc militarną, Zełenski omówi z Trumpem dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę i „rozszerzenie wojskowego aspektu relacji” amerykańsko-ukraińskich. Ukraiński prezydent chce porozmawiać z Trumpem także o Nord Stream 2. Jak przypomniał „Apostrof”, Zełenski nie ukrywał wcześniej, że chce, by USA zaangażowały się w blokowanie budowy rosyjskiego rurociągu. „Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest spotkanie w Stanach Zjednoczonych z prezydentem USA. Jestem przekonany, że jest to jedyna osoba, która rozwiąże tę kwestię na stronę Ukrainy” – mówił Zełenski na początku lipca br.

Jak pisaliśmy, pod koniec lipca Trump i Zełenski rozmawiali telefonicznie. Trump wyraził nadzieję, że nowy ukraiński rząd przyspieszy walkę z korupcją. Amerykański przywódca potwierdził, że USA niezmiennie opowiadają się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy oraz wyrażają gotowość do wspierania programu szerokich reform na Ukrainie. Prezydenci umówili się, że zasadnicze omówienie poszczególnych spraw z zakresu współpracy bilateralnej będzie miało miejsce podczas wizyty Zełenskiego w USA.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zaprosił Zełenskiego do Waszyngtonu. Ukraina będzie specjalnym sojusznikiem USA spoza NATO?

Kresy.pl / apostrophe.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz