W poniedziałek Departament Obrony USA zdecydował o wysłaniu sześciu bombowców strategicznych B-52 na brytyjską wyspę Diego Garcia położoną na Oceanie Indyjskim. O sprawie jako pierwsza poinformowała telewizja CNN.

Zdaniem anonimowego urzędnika, z którym rozmawiała CNN, samoloty mogą zostać użyte przeciw Iranowi, o ile zajdzie taka potrzeba. Wyspę Diego Garcia wybrano, ponieważ znajduje się ona poza zasięgiem irańskich rakiet. Jednocześnie telewizja podkreśliła, że przerzucenie B-52 nie musi oznaczać, iż podjęto decyzję o zaatakowaniu Iranu. Jak podano, Pentagon „tradycyjnie” dokonuje takich ruchów, by pokazać zdolność amerykańskich sił zbrojnych do działania.

Według Fox News B-52 widziano, jak w poniedziałek odlatywały z bazy sił powietrznych Barksdale w Luizjanie.

Jak pisze brytyjski The Telegraph, Stany Zjednoczone posiadają tajną bazę lotniczą na Diego Garcia, nad którą brytyjski rząd nie ma praktycznie żadnej kontroli. Rzecznik brytyjskiego rządu przyznał, że USA mogą użyć tej bazy do wyprowadzenia ataku na Iran bez pytania Wielkiej Brytanii o zgodę. „Jest to przewidziane w istniejących umowach” – powiedział rzecznik.

Informując o przerzuceniu bombowców media przypominają, że Donald Trump zagroził zniszczeniem 52 obiektów w Iranie, w tym ważnych dla irańskiej kultury, jeśli Iran dokona odwetu za zabicie gen. Kesema Sulejmaniego. Zostało to przez część opinii publicznej odebrane jako groźba dokonania zbrodni wojennej. Później Trump wycofał się z tej groźby.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA wysyłają bombowce B-52 na Bliski Wschód

Kresy.pl / CNN / Fox News / stripes.com / The Telegraph
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz