Przemysł farmaceutyczny Kuby ma wyprodukować miliony dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2.

Kubańskie instytucje przemysłu farmaceutycznego mają jeszcze w tym roku wyprodukować 20 mln dawek szczepionki Abdala i 10 mln dawek szczepionek Soberana 02 i Soberana Plus. Według wtorkowego oświadczenia kubańskiego Ministerstwa Zdrowia ma to pozwolić na szybkie zaszczepienie 92,6 proc. mieszkańców wyspy powyżej drugiego roku życia, jak przytoczył portal telewizji TeleSUR.

Do początku września na Kubie udało się zaszczepić 5,5 mln na 11 mln mieszkańców wyspy. Przy czym po drugiej dawce jest 4,6 mln, a po trzeciej 3,6 mln osób. Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel po spotkaniu z grupą naukowców stwierdził, że choć właśnie rozpoczyna się rok szkolny to jest “ostrożnym optymistą” w kwestii rozwoju sytuacji epidemicznej.

W środę odnotowano na Kubie dobowy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem na poziomie 6609. Tego dnia zmarło 74 chorych na COVID. Od początku epidemii na wyspie zakaziło się ponad 659 tys. Kubańczyków, a zmarło 5,3 tys.

Kuba dobrze radziła sobie z pandemią SARS CoV aż do czerwca bieżącego roku. Pierwsza i druga fala były na wyspie niskie. Dopiero 2,5 miesiąca temu doszło do nagłego wzrostu dobowej liczby zakażeń do poziomu kilku tysięcy dziennie. Rekord odnotowano 24 sierpnia – 9907 nowych przypadków zakażenia w ciągu doby.

Obłożona sankcjami USA, Kuba zdecydowała się na samodzielną produkcję szczepionek przeciwko koronawirusowi. Opóźniło to rozpoczęcie szczepień do lata. Eskalacja epidemii uznawana jest przez komentatorów za jedną z przyczyn lipcowych protestów antyrządowych w wyspie.

telesurenglish.net/worldometers.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply